logo
Środa, 22 marca 2017

Kiedy na progu trzeciego tysiąclecia przyglądamy się znakom czasu obecnym w wieku XX, Fatima jest z pewnością jednym z największych. Jest tak między innymi dlatego, że jej orędzie ujawnia wiele późniejszych wydarzeń i uzależnia je od odpowiedzi na jego wezwania. Chodzi o takie znaki jak dwie wojny światowe, ale też gromadzenie się narodów i ludów naznaczone dialogiem i pokojem; kryzysy, odejścia i cierpienia wielu członków Kościoła, ale też odnowione i silne poczucie solidarności i wzajemnej więzi w Mistycznym Ciele Chrystusa; odejście od Boga przez poszczególne jednostki i całe społeczeństwa, ale i zstępowania Ducha Prawdy w serca i wspólnoty aż do ofiary i męczeństwa […], by ocalić człowieka od jego samego.

List Jana Pawła II do biskupa diecezji Leiria – Fatima z okazji 80. rocznicy fatimskiego cudu słońca, 1 października 1997 r.

Ks. Krzysztof Czapla

 

Jednym z warunków nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca jest Komunia św. wynagradzająca na zadośćuczynienie, i taką właśnie nazwę początkowo miało to nabożeństwo. Zapowiedziane zostało przez Matkę Bożą w lipcu 1917 roku, natomiast 10 grudnia 1925 roku Maryja przedstawiła bardzo konkretne elementy konstytuujące to nabożeństwo oraz intencję, jaka winna towarzyszyć jego odprawianiu.

Archiwum
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczeń