logo
logo

Zdjęcie: P. Tracz / KPRM/ Domena publiczna

Do rodzin trafiło ponad 7 mld zł

Wtorek, 23 sierpnia 2016 (21:59)

Ponad 2,7 mln wniosków złożono w ramach działającego od kwietnia rządowego programu „Rodzina 500+”, wypłacono już ponad 7 mld zł – poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Program wprowadził świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że zamiana świadczenia na pomoc rzeczową w ramach programu objęła 0,02 proc. rodzin. – Prowadzono 439 takich spraw. Jest taka możliwość w ustawie, że w przypadku niewłaściwego wykorzystywania przez rodzinę tych środków możemy zamienić to na pomoc rzeczową bądź świadczone na rzecz rodziny usługi. W skali kraju jest tych przypadków 439 na ponad 2,7 mln złożonych wniosków – powiedziała Rafalska w TVP Info.

– Może się zdarzyć taka sytuacja, ale to nie jest powód do tego, żebyśmy mówili, że rodziny nie wiedzą, w jaki sposób wydatkować te środki. To marginalny problem, którego nie bagatelizujemy i który jest rozwiązywany przez samorząd i pracowników socjalnych – dodała.

Na mocy działającego od 1 kwietnia programu „Rodzina 500+” świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi) wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko w wieku do 18 lat.

RS, PAP

Aktualizacja 23 sierpnia 2016 (21:59)

NaszDziennik.pl