logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Emeryt może legalnie dorobić

Wtorek, 3 stycznia 2017 (21:01)

Nie zamierzamy wprowadzać żadnych ograniczeń dotyczących dorabiania na emeryturze – zapewniła na antenie RMF FM szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do rekomendacji rządu po przeglądzie emerytalnym.

Minister rodziny zapewniła, że w rekomendacjach wynikających z przeglądu emerytalnego nie ma rozwiązania dot. ograniczeń w pracy na emeryturze.

– To się pojawiało w trakcie debat i dyskusji publicznych, ale w naszych rekomendacjach tego nie ma. Rząd wyraźnie mówi o tym, że emeryci będą mogli, tak jak do tej pory, dorabiać w nieograniczony sposób – powiedziała Rafalska.

Odniosła się także do kwestii „ozusowania” umów o dzieło.

– Jesteśmy dziś na takim etapie, że nie ma ani założeń do ustawy, ani nie pracujemy nad takim projektem. Jest dokument, w którym mówimy, że mogą to być zmiany do rozważenia, jak będzie właściwy moment. Dzisiaj żaden tego typu dokument nie powstaje i nie sądzę, żeby w 2017 roku powstał – podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że resort pracy będzie analizował sytuację na rynku pracy i za pół roku podejmie decyzję dotyczącą ewentualnego oskładkowania umów o dzieło. Jak podkreśliła, decyzja w tej sprawie będzie uzależniona od rynku pracy – jak zachowa się po wprowadzeniu w życie minimalnej stawki godzinowej.

– Zobaczymy, czy nastąpią tu niekorzystne zmiany i na przykład skokowo nie wzrośnie liczba zawieranych umów o dzieło, jako droga obniżania kosztów pracy – dodała szefowa MRPiPS.

Od nowego roku obowiązuje minimalna stawka godzinowa na poziomie 13 zł. Ma obejmować nie tylko osoby na umowach-zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Minimalna stawka nie dotyczy m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

RS, PAP

NaszDziennik.pl