logo
logo

Konto bankowe

Zdjęcie: freepik/ -

Jak wybrać konto?

Środa, 17 maja 2017 (02:20)

Konto bankowe to podstawowe narzędzie do zarządzania domowym budżetem i realizacji codziennych płatności. Zanim zaczniemy poszukiwanie tego najbardziej optymalnego, należy najpierw zastanowić się, co wziąć pod uwagę, aby było wygodne i spełniało nasze wymagania.

Kryteria, którymi kierujemy się przy wyborze konta bankowego, bywają różne. Zanim podejmiemy decyzję w tej sprawie, warto zastanowić się też nad tym, jak będziemy z niego korzystali. Czy wolimy tradycyjne rozwiązania i załatwianie wszystkich operacji finansowych w oddziale banku? Czy o wiele częściej dokonujemy wszystkich transakcji samodzielnie – przez internet lub telefon? Oba rozwiązania nie wykluczają się i jeśli zależy nam na ich połączeniu, jest to jak najbardziej możliwe.

Dostęp przez internet

Wybór rachunku bankowego ma duży wpływ na komfort codziennego życia, dlatego trzeba pamiętać o funkcjonalności, jaką jest możliwość korzystania z niego przez internet. Praktycznie wszystkie banki oferują internetowy dostęp do konta. Opcja korzystania z rachunku przez serwis bankowości elektronicznej to łatwy, szybki, ale też nieograniczony dostęp do naszych pieniędzy. W każdej chwili możemy sprawdzić saldo na rachunku, zrobić przelew czy zakupy w sklepie internetowym. Dodatkowo mamy większą kontrolę nad naszymi wydatkami, a większość operacji wykonamy bezpłatnie.

Większość banków udostępnia też aplikacje mobilne, dzięki którym za pośrednictwem telefonu komórkowego można korzystać z konta w dowolnym czasie i miejscu.

Jak korzystać, aby nic nie płacić?

Do konta osobistego bank wydaje zwykle kartę debetową. Często jej używanie wiąże się z możliwością obniżania lub unikania kosztów obsługi rachunku (jeśli w miesiącu wydamy, płacąc kartą, określoną kwotę minimalną). Warto wybrać konto, w którym wartość naszych płatności kartą przekroczy próg, od którego bank nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku i używanie karty. Warto też wiedzieć, że banki, a także organizacje płatnicze często uruchamiają stałe programy promocyjne pozwalające zdobywać punkty na darmowe zakupy lub uzyskać zwrot części wydanej na zakupy kartą kwoty.

Dostęp do gotówki

Wypłaty z bankomatów, które są własnością banku prowadzącego nasz rachunek, są zwykle bezpłatne. W przypadku korzystania z maszyn innych banków lub sieci bankomatów trzeba zapłacić prowizję. Dla posiadacza konta osobistego z kartą ważne jest więc, aby jego bank zapewniał dostęp do jak największej sieci bankomatów.

 

 

Ewa Michalik, kierownik zespołu  bankowości osobistej  w oddziale 3  PKO Banku  Polskiego w Gdańsku:

Przy wyborze rachunku osobistego w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Powinniśmy przeanalizować swój budżet, czyli zarobki i miesięczne wydatki, i zastanowić się, jakimi usługami jesteśmy zainteresowani. Wszystko po to, aby zminimalizować koszty i wybrać najkorzystniejsze dla nas konto. Dlatego zwróćmy uwagę, jakie czynności spowodują, że zostaniemy zwolnieni z opłaty za rachunek, np. czy korzystamy z karty debetowej i jak często, czy jesteśmy w stanie dokonywać comiesięcznych wpłat w określonej wysokości, w jakim stopniu wykorzystujemy mobilne kanały dostępu. Przy wyborze konta ważny jest też nasz wiek. Bank oferuje rachunki dla różnych grup wiekowych, między innymi dla małoletnich oraz seniorów. Odpowiednio dopasowane i użytkowane konto będzie dla nas wygodnym, bezpiecznym i pozbawionym opłat narzędziem finansowym.


DODATEK POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z PKO BANKIEM POLSKIM

Piotr Tomczyk

Aktualizacja 17 maja 2017 (02:20)

Nasz Dziennik