logo
logo

Edukacja finansowa - Elektroniczna bankowość

Zdjęcie: freepik/ -

Finanse od podstaw

Środa, 31 maja 2017 (03:24)

Edukacja finansowa jest nie tylko ważnym elementem rozwoju dzieci, może być także doskonałą zabawą dla całej rodziny.

 

PKO Junior to pakiet rozwiązań, które pomagają dzieciom zrozumieć wartość pieniądza, a także nauczyć się oszczędzania, gospodarowania swoim budżetem czy zarabiania na kapitalizowanych co tydzień odsetkach. PKO Junior wprowadza dzieci w świat finansów w sposób rozsądny, a jednocześnie ciekawy. Rodzicom zapewnia dobrą inwestycję – w dobre nawyki finansowe własnych pociech.

Aktywny Junior

Zestaw narzędzi i produktów bankowych PKO Junior tworzą: PKO Konto Dziecka, ROR Rodzica, Pierwsze Konto Oszczędnościowe, serwis internetowy i aplikacja mobilna PKO Junior, sekcja PKO Junior w iPKO, karta płatnicza i usługa Autooszczędzanie na rachunek dziecka. Rodzice mają pełną kontrolę nad finansami dziecka, choćby poprzez aplikację rodzica dostępną w serwisie iPKO. Dzieci zaś mają dostęp do praktycznych narzędzi finansowych za pomocą serwisu internetowego i aplikacji mobilnej PKO Junior. Mogą tam m.in. inicjować przelewy (konieczna jest akceptacja rodzica) lub zakładać wirtualne skarbonki.

Serwis z Żyrafą

Ważnym elementem pakietu jest internetowy PKO Junior, aplikacja mobilna, gry oraz materiały edukacyjne. Najmłodsi mogą tu nauczyć się wykonywania najważniejszych funkcji kont bankowych – od samodzielnego ustalania loginu i hasła dostępu do rachunku, przez sprawdzanie ilości środków na koncie, po inicjowanie przelewów i doładowanie telefonu komórkowego (muszą być zatwierdzone przez rodzica). Przewodnikiem po serwisie PKO Junior jest Żyrafa Lokatka, która miłym głosem opowiada najmłodszym o jego wszystkich funkcjach.

Wirtualne skarbonki

Dziecko ma możliwość stworzenia wirtualnych skarbonek, które uczą sztuki oszczędzania, planowania i wytrwałości w realizacji celów. Każdą skarbonkę można nazwać i oznaczyć obrazkiem symbolizującym cel, który towarzyszył jej założeniu (np. rower, klocki czy konsola); każda ma ustalony termin, w którym dziecko powinno odłożyć zakładaną kwotę. Informacja o stopniu realizacji celu pomaga utrzymać systematyczność w oszczędzaniu.

Nowoczesne narzędzie

Aby edukacja finansowa dzieci była bardziej efektywna, w PKO Junior stosowana jest gamifikacja, czyli wykorzystanie mechanizmów znanych z gier – systemów nagród, tabel wyników, punktów, poziomów – do mobilizacji i zwiększenia zaangażowania w realizację zadań. Dziecko może zdobywać odznaki za czynności związane z oszczędzaniem. Za co przyznawane są te wyróżnienia? Za regularność we wpłatach, realizację planu oszczędzania, świadome oszczędzanie czy podjęte wyzwania. W serwisie rodzice mogą stawiać przed dziećmi wyzwania, które obejmują cztery obszary: odpowiedzialność, planowanie, systematyczność i wytrwałość. Wyzwanie można również stworzyć samodzielnie.

Edyta Skorupska

Nasz Dziennik