logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Trwa składanie wniosków o „500+”

Czwartek, 31 sierpnia 2017 (14:01)

Wraz z końcem sierpnia nie kończy się okres składania wniosków o przyznanie „500+” – podkreśliła dzisiaj minister Elżbieta Rafalska. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje, że nie powinno być przerwy w wypłacie świadczeń.

Według informacji MRPiPS rodzice złożyli już 1,8 mln wniosków o świadczenia z programu „Rodzina 500 plus”, w tym online 504,4 tys.

– Wraz z końcem sierpnia nie kończy się okres na składanie wniosków o „500+”. Złożenie wniosku w sierpniu daje nam gwarancję wypłacenia tego świadczenia w październiku – powiedziała szefowa resortu rodziny i pracy. Zaznaczyła, że wniosek o „500+” można składać m.in. przez internet czy za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Jak podkreśliła minister, zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia najważniejsze jest dla rodzin, które mają niskie kryterium dochodowe. – 700 tys. jedynaków otrzymuje świadczenie „500+”. Tam dochód jest bardzo niski. [...] 1,5 mln wszystkich pierwszych dzieci otrzymywało „500+” – mówiła szefowa MRPiPS.

Minister zwróciła uwagę, że wnioski o świadczenie można składać także we wrześniu i w październiku. MRPiPS przypomina, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w sierpniu gwarantuje wypłatę „500+” do końca października. Złożenie go we wrześniu oznacza, że świadczenie będzie wypłacone do końca listopada z wyrównaniem za październik; wniosek złożony w październiku to wypłata do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad. 

Według Rafalskiej, można już zauważyć pierwsze efekty programu „500+”, obserwując wzrost liczby urodzeń. – Wiemy, że w czerwcu był kolejny wzrost 7 proc. Urodziło się więcej dzieci o 2300, porównując z czerwcem 2016 r. W pierwszym półroczu 2017 r. urodziło się 200 tys. 100 dzieci. Żartobliwie mówię, że chciałabym, aby bociany w tym roku nie wracały do siebie, nie wyfruwały z Polski, zostały na dłużej – mówiła.

Od 1 sierpnia można składać wnioski o „500+” na nowy okres zasiłkowy – wydane wcześniej decyzje obowiązują do końca września. Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Wniosek o świadczenie „500+” należy składać każdego roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy – rozpoczął się wcześniej, 1 kwietnia 2016 r., kiedy program „Rodzina 500+” oficjalnie wystartował. Wydłużono go, by nie trzeba było składać wniosków dwukrotnie w ciągu tego samego roku. 

RS, PAP

NaszDziennik.pl