logo
logo

PODATKI

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Większa kwota wolna

Środa, 20 września 2017 (19:55)

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapewnił, że od przyszłego roku zostanie znacznie podniesiona kwota wolna od podatku dla najmniej zamożnych osób.

 

– Od 1 stycznia 2018 roku zwiększymy kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł – poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Teraz ta grupa podatników korzysta z kwoty wolnej w wysokości 6,6 tys. zł. – Podniesiemy też próg z 11 tys. zł do 13-14 tys. zł, od którego ta kwota z 6,6 tys. zł dzisiaj malała do obowiązującej wcześniej kwoty wolnej od podatku 3091 zł – dodał Morawiecki. Rząd w ten sposób wypełnia też deklarację, że nikt z podatników nie będzie w gorszej sytuacji, bo choć zamożniejsi Polacy nie skorzystają z wyższej kwoty wolnej, to nie zostanie im ona też obniżona ani całkowicie zabrana.

Mateusz Morawicki nie ukrywał, że decyzja o podniesieniu kwoty wolnej zbiegła się z bardzo dobrymi informacjami o stanie budżetu – nadwyżka budżetu po sierpniu wyniosła 4,9 mld zł. A jeszcze w sierpniu 2016 roku budżet miał deficyt w wysokości 15 mld zł. – To efekt działań rządu, a nie kreatywnej księgowości – zapewniał Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej. Wicepremier ma na myśli przede wszystkim znacznie lepszą niż w poprzednich latach ściągalność podatków, co w powiązaniu z wysokim wzrostem gospodarczym zapewnia wyższe przychody do budżetu z podatku VAT i innych danin. Tym samym też na koniec roku deficyt budżetowy będzie na pewno znacznie niższy niż zapisana w ustawie budżetowej kwota około 60 mld zł.

Ale w tej sytuacji część ekonomistów namawia rząd do obniżenia podatków, w tym i stawek VAT, np. podstawowej z 23 do 22 proc. Jednak takich prac w Ministerstwie Finansów się nie prowadzi. – Na razie nie planujemy zmian w podatkach sektorowych i nie planujemy zmian w podatku VAT – powiedział wicepremier Morawiecki. Na razie więc obniżką podatków będzie tyko podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego. – Dzisiaj beneficjentem kwoty wolnej od podatku jest 3 mln 400 tys. osób. W nowym systemie będzie to 5-6 mln osób – powiedział szef resortu finansów.

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik