logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Prawie 4 mln w „500 plus”

Środa, 4 października 2017 (13:43)

Prawie 4 mln dzieci jest objętych rządowym programem „500 plus”; od momentu jego uruchomienia, w kwietniu 2016 r., wydano już ponad 33 mld zł – poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szefowa MRPiPS uczestniczyła w Narodowym Kongresie Rodzin, który odbył się w Ostrowie Wielkopolskim. – Poza tą niezwykle ważną polityką rodzinną, której podstawy prawne tworzy rząd Prawa i Sprawiedliwości, jest niezwykle ważna ta lokalna, powiatowa, czasami gminna i miejska polityka rodzinna – powiedziała dziennikarzom Rafalska.

W jej ocenie, gminy sprawnie realizują program „500 plus”, który – jak podkreśliła – będzie kontynuowany. – Dziękuję za dotychczasową dobrą współpracę i liczę na to, że w dalszym ciągu program będzie sprawnie obsługiwany. Ze strony rządowej, jeżeli chodzi o finansowanie programu, nigdy nie było żadnych opóźnień w przekazywaniu środków. Po naszej stronie jest pełne zabezpieczenie tych wydatków – powiedziała.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że od momentu uruchomienia programu w kwietniu 2016 roku wydano już ponad 33 mld zł. – W tym są środki na wypłatę świadczeń, ale również na obsługę tego zadania – dodała. 

Jak przypomniała, do końca października wszystkie osoby, które złożą wnioski o wypłatę świadczenia 500 plus, dostaną wyrównanie za ten miesiąc. Poinformowała, że w całym kraju złożono już ponad 2,4 mln wniosków. – Średnio prawie 60 proc. wniosków z sierpnia ma już wydane decyzje. Każdego dnia wydawanych jest ponad 2 proc. nowych decyzji – powiedziała Rafalska.

Jak podkreśliła, niemiernie ważne są inicjatywy zmierzające do tego, by kobiety mogły godzić obowiązki rodzinne z wyzwaniami zawodowymi. Dodała, że korzyści z programu „500 plus” odczuły przede wszystkim rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach. – Rodzinom żyje się łatwiej. Mają pełne podstawy materialne, ponieważ jest dobra sytuacja na rynku pracy, rosną wynagrodzenia, jest mniejsze bezrobocie – powiedziała Rafalska.

Jej zdaniem, duże zainteresowanie Narodowym Kongresem Rodziny ze strony posłów, senatorów i dziennikarzy pokazuje, że w Polsce jest szansa na „modę na rodzinę”.

– Dziękuję za liczne zainteresowanie mediów i liczną obecność posłów i senatorów. To wszystko promuje rodzinę, to pokazuje, że w Polsce jest szansa na modę, na rodzinę – mówiła Rafalska, zastrzegajac, że nie chciałaby mówić tylko o modzie, bo „moda to jest coś, co jest krótkotrwałe. Mamy teraz taki żakiecik, potem go zmieniamy na inny fason – a rodzina ma trwać i ta rodzina zawsze z Polską się kojarzyła, zawsze była tu mocna, silniejsza niż gdzie indziej w Europie”.

Minister przypomniała także, że kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej, mówiło się, że „Polska jest silna Bogiem i rodziną”. – Myślę, że ta rodzina będzie trwała i będzie silniejsza – zuważyła Rafalska.

W ramach programu „Rodzina 500 plus” przysługuje świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, niezależnie od dochodu. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

RS, PAP

Aktualizacja 14 listopada 2017 (19:59)

NaszDziennik.pl