logo
logo

PODATKI

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Niższy VAT na ubranka

Poniedziałek, 22 stycznia 2018 (02:46)

Na taką zmianę czekają rodziny. Posłowie przygotowali projekt ustawy zmniejszającej stawkę podatku VAT na ubrania i buty dziecięce.

Poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15) mówi „Naszemu Dziennikowi”, że projekt jego klubu zakłada zmniejszenie stawki podatku VAT na ubranka i obuwie dziecięce z 23 do 5 proc. Rzymkowski przypomina, że przez wiele lat obowiązywała preferencyjna stawka podatkowa na takie artykuły i dopiero rząd PO – PSL podniósł wysokość VAT do 23 proc. Teraz można to naprawić.

Poseł argumentuje, że przyjęcie takiej ustawy byłoby ważnym elementem polityki prorodzinnej państwa. Wpłynie ona bowiem pozytywnie na sytuację wielu rodzin, zwłaszcza tych mniej zamożnych, dla których zakupy ubrań i butów są dużym obciążeniem. A to dlatego, że ceny wielu ubrań dla dzieci są zbliżone lub nawet wyższe od tych dla dorosłych. – Państwo nie powinno nakładać wysokich podatków na artykuły, które mają służyć rodzinie, a docelowo ich lepsza dostępność może być jednym z elementów zachęcających do posiadania większej liczby dzieci, zwłaszcza w krajach, które są w kryzysie demograficznym, a do takich należy Polska – podkreśla Rzymkowski.

Propozycję Kukiz’15 popierają ekonomiści, wskazując, że właśnie wysokie koszty utrzymania rodzin i dzieci są jednym z powodów małej liczby urodzeń w Polsce. Doktor Marian Szołucha wskazuje na jeszcze jeden argument: Polacy masowo kupują ubrania i buty dla swoich dzieci za granicą, przede wszystkim przez internet, gdzie odzież dziecięca jest tańsza niż w Polsce.

Poseł Piotr Uściński (PiS), członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podkreśla, że jak najbardziej popiera ideę obniżenia VAT do 5 proc., ale obawia się, że taka reforma może zostać zablokowana przez Komisję Europejską.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik