logo
logo

Społeczeństwo

zdjęcie

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Sądy swoje

Czwartek, 4 kwietnia 2019 (03:41)

Sądy – mimo orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – wciąż wydają niekorzystne dla frankowiczów wyroki w sprawie nakazów zapłaty.

 

Tysiące rodzin, które nie były w stanie spłacać kredytu, utraciły wskutek wyroków sądów swoje mieszkanie. – Takich rodzin jest blisko 30 tysięcy, a niestety ciągle – także w ostatnich dniach – zapadają wyroki sądów, które opierają się albo na podstawie niekonstytucyjnego przepisu o bankowym tytule egzekucyjnym, albo na nakazie zapłaty, który w listopadzie zeszłego roku został uznany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niezgodny z przepisami unijnymi, czyli nie powinien być stosowany – mówi „Naszemu Dziennikowi” Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. – Mamy jednak grono sędziów, którzy nie uznają zarówno wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. dotyczącego bankowego tytułu egzekucyjnego, jak i sędziów, którzy nie uznają wyroku TSUE – dodaje.

Stowarzyszenie wystąpiło z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy „o podjęcie pilnych działań zmierzających do zatrzymania bezprawnych eksmisji wykonywanych przez wymiar sprawiedliwości na wniosek banków”. – Chcielibyśmy, żeby pan prezydent w tej sprawie interweniował, bo projekt ustawy, który jest w Sejmie, tej sprawy nie dotyczy – zaznacza nasz rozmówca.

Będzie pozew

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł m.in., że co do zasady niedozwolone klauzule w umowach uznać należy za „nigdy nieistniejące”, a więc też niewiążące kredytobiorcy. A to przede wszystkim stosowanie klauzul niedozwolonych, dotyczących m.in. indeksowania kredytów do franka, wpłynęło na zadłużenie kredytobiorców. Uwzględnienie tego orzeczenia przez sądy byłoby bardzo niekorzystne finansowo dla banków.

Na istnienie w tych umowach kredytowych klauzul niedozwolonych uwagę zwracali zarówno rzecznik finansowy, jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

„Wobec braku reakcji państwa polskiego na notoryczne łamanie praw konsumentów” Stowarzyszenie zamierza złożyć pozew przeciwko Skarbowi Państwa. 

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Artur Kowalski

Aktualizacja 4 kwietnia 2019 (03:41)

Nasz Dziennik