logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Ostatnie dni na złożenie PIT-u

Sobota, 27 kwietnia 2019 (14:18)

30 kwietnia 2019 r. jest ostatnim dniem na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie podatku za 2018 rok. Dzięki usłudze Twój e-PIT – uruchomionej przez resort finansów – podatnicy, którzy tego nie zrobią w terminie, mogą spać spokojnie; fiskus rozliczy ich automatycznie.

Rozliczenie za pomocą usługi Twój e-PIT jest skierowane do osób, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-37 i PIT-38. W praktyce chodzi o podatników, którzy uzyskują dochody z tytułu umów o pracę, o dzieło, zlecenie, z praw autorskich, emerytur, rent, bądź też uzyskują dochody kapitałowe. 

„W tym roku dla podatników takich po raz pierwszy przygotowaliśmy propozycję zeznania, które za pośrednictwem systemu Twój e-PIT można zaakceptować bez wprowadzania zmian lub skorygować” – powiedział Paweł Jurek, rzecznik MF.

Zaznaczył, że podatnicy mogą też nic nie zrobić, co będzie oznaczało, że 30 kwietnia, wraz z końcem terminu przyjmowania deklaracji, administracja skarbowa uzna, że właściwym zeznaniem podatkowym jest wygenerowane przez system Twój e-PIT. Jeśli okazałoby się, że podatnik zdecydował się złożyć deklarację np. w formie papierowej czy za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, to wówczas takie zeznanie będzie miało pierwszeństwo i będzie traktowane jako właściwe.

„W tym roku po raz pierwszy większość podatników składających PIT-37 i PIT-38 nie musi się martwić o terminowe rozliczenie” – zauważył Jurek. „Jest tylko jeden wyjątek: dotyczy on sytuacji, kiedy podatnik w systemie Twój e-PIT odrzuci zeznanie. W takim przypadku ma obowiązek złożenia deklaracji w inny sposób” – podkreślił przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

Może też mieć miejsce sytuacja, kiedy podatnik nie zapoznał się ze swoim rozliczeniem w systemie Twój e-PIT, a wynika z niego zaległość podatkowa. „System przyjmie deklarację wygenerowaną przez administrację skarbową, po czym do 31 maja podatnik otrzyma pocztą powiadomienie, że w ciągu siedmiu dni powinien wpłacić należny podatek” – tłumaczy Jurek.

Zachęca do zalogowania się do usługi Twój e-PIT i sprawdzenia swojego rozliczenia. Powinni tego dokonać przede wszystkim podatnicy, którzy chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem bądź dzieckiem. Mają wówczas szansę na wprowadzenie zmian w deklaracji, rozliczenia podatkowe w systemie Twój e-PIT są bowiem przygotowane w formie indywidualnej.

„To ważne także wtedy, gdy podatnicy chcą skorzystać z ulg podatkowych, o czym fiskus nie wie. Chodzi na przykład o ulgę rehabilitacyjną – administracja skarbowa nie ma pojęcia, jaką kwotę dana osoba przeznaczyła na cele związane z rehabilitacją. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku darowizn” – dodał Jurek. Po zalogowaniu się do systemu podatnik może uzupełnić deklarację o wybraną przez siebie ulgę, co obniży należny podatek.

Jurek namawia także do wyboru za pośrednictwem Twojego e-PIT-a organizacji pożytku publicznego, która będzie mogła uzyskać 1 proc. podatku. W wygenerowanej przez fiskusa deklaracji będzie uwzględniona organizacja wybrana w rozliczeniu sprzed roku, ale jeśli w zeszłym roku podatnik organizacji nie wybrał, to w tym roku rubryka ta również pozostanie pusta.

„Warto więc ją uzupełnić za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Logując się do systemu można też zmienić organizację, którą chcielibyśmy wesprzeć” – powiedział rzecznik.

Dodał, że w tym roku radykalnie został skrócony czas na zwrot podatku przez fiskusa. Dotychczas przepisy mówiły o trzymiesięcznym terminie. „W tym roku po raz pierwszy mamy priorytet dla zeznań składanych drogą elektroniczną zarówno przez Twój e-PIT, jak i e-Deklaracje. Maksymalny czas zwrotu wynosi w takim przypadku 45 dni, ale w zdecydowanej większości przypadków zwroty są realizowane szybciej” – zapewnił Jurek.

Dodał, że z myślą o tych, którzy potrzebują pomocy w rozliczeniu i planują to zrobić w ten weekend, w sobotę 27 kwietnia będzie czynna infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Konsultanci KIS w godzinach od 7 do 13 będą odpowiadać na pytania związane z rozliczeniem rocznym za 2018 rok pod numerami telefonów: 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych) lub 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych).

Na stronie www.podatki.gov.pl znajdują się najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z usługą Twój e-PIT.

Zgodnie z piątkowymi danymi resortu finansów dotychczas za pośrednictwem usługi Twój e-PIT rozliczyło się z fiskusem ponad 13 milionów podatników.

RP, PAP

NaszDziennik.pl