logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Premier o inflacji

Piątek, 22 kwietnia 2022 (19:13)

Aktualizacja: Środa, 8 marca 2023 (10:57)

Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o podatkach.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT zakłada obniżenie od 1 lipca br. dolnej stawki tego podatku z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Morawiecki podkreślił, że Rosjanie rozpętali nie tylko konwencjonalną wojnę na Ukrainie, ale też wojnę gospodarczą, inflacyjną. – Żeby kompensować ubytki w portfelach wiążące się z wysokimi cenami, a te wysokie ceny wiążą się z manipulacjami cenowymi Gazpromu i wojną na Ukrainie, proponujemy program niskie podatki, sprawiedliwe podatki i uproszczone podatki – powiedział premier.

Jak mówił, efekty proponowanych zmian podatkowych spowodują, że zawirowania gospodarcze, z którymi mamy do czynienia na skutek „wojny inflacyjnej Putina, putinflacji”, zostaną częściowo złagodzone. – Ciekaw jestem, czy inne kraje pójdą w nasze ślady, też obniżą podatki. Nasze obniżki na pewno doprowadzą do częściowego skompensowania putinflacji – stwierdził szef rządu.

– Wysoka inflacja kiedyś minie – myślę, że już w przyszłym roku będziemy w trendzie malejącej inflacji, a niskie podatki zostaną – zaznaczył Morawiecki.

Obecny na konferencji wiceminister finansów Artur Soboń zwrócił uwagę, że projekt zmian w podatkach dotyczy 25 mln podatników, dla 13 mln z nich będzie korzystny, a dla reszty neutralny.

– Miesiąc temu pokazywaliśmy projekt zmian podatkowych w PIT, który dotyczy 25 mln podatników, który będzie korzystny dla 13 mln z nich, a dla reszty neutralny. Po jego wprowadzeniu ok. 15 mln podatników w Polsce nie będzie płacić PIT – zauważył Soboń.

Stwierdził także, że z części rozwiązań wprowadzonych od początku roku, takich jak abolicja podatkowa, rząd się wycofał.

– To był miesiąc konsultacji i dialogu społecznego, i to, że obecny projekt jest inny niż miesiąc temu, jest wynikiem dialogu i kompromisu – dodał.

Stwierdził także, że projekt zostanie wkrótce przesłany do Sejmu i że „liczy na współpracę wszystkich sił parlamentarnych w Polsce”. 

Powiedział także, że liczy, iż ustawa zostanie uchwalona jak najszybciej, aby rozwiązania w niej zawarte mogły funkcjonować już od 1 lipca.

– Będziemy mieli jeden system podatkowy w rozliczeniu rocznym za 2022 r. i jeden system zaliczkowy od 1 lipca – wyjaśnił Soboń. – Ten system jest na kolejne lata podatkowe – zaakcentował.

 

AB, PAP

NaszDziennik.pl