logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Premier o „bezpiecznym budżecie dla Polski”

Czwartek, 24 sierpnia 2023 (14:35)

Aktualizacja: Poniedziałek, 11 marca 2024 (14:31)

Rząd w czwartek przyjął projekt ustawy budżetowej na 2024 r. – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak powiedział, to „bezpieczny budżet dla Polski”.

Premier poinformował, że w projekcie budżetu na przyszły rok przyjęto, że dochody budżetu w 2024 r. wyniosą 683,6 mld zł. Oznacza to, jak wynika z przedstawionych wyliczeń, wzrost o ponad 136 proc. wobec dochodów w 2015 r. w wysokości 289,1 mld zł.

„Jeśli miałbym spojrzeć na duży obrazek z lotu ptaka na cały budżet, to bym zwrócił uwagę na trzy podstawowe filary: bezpieczeństwo szeroko rozumiane fizyczne, czyli bezpieczeństwo naszych granic, bezpieczeństwo poprzez finansowanie naszej armii” – powiedział premier.

Z przedstawionych na konferencji danych wynika, że na bezpieczeństwo, wojsko przewidziano w przyszłym roku ponad 158 mld zł.

„Także bezpieczeństwo – to drugi punkt – w postaci programów społecznych, programów osłonowych, różnego rodzaju tarcz, które są kontynuowane i one wszystkie składają się na obraz państwa, które nie zostawia obywatela samego w obliczu kryzysu, a kryzys jest absolutnie gigantycznych rozmiarów na całym świecie,
a my przechodzimy przez niego w miarę suchą stopą” – oświadczył.

Jak dodał szef rządu, „trzeci wielki obszar, na którym się skupiliśmy, to ochrona zdrowia Polaków”.

„Wydatki na ochronę zdrowia rosną z około 77 mld
w czasach Platformy Obywatelskiej – i to w ostatnim roku Platformy – do 190 mld zł” – wskazał Morawiecki.

Obecna na konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że „dochody w 2024 r.
w stosunku do prognozy wykonania roku 2023 rosną
o 89 mld zł”. Jak wskazała Rzeczkowska, wzrost ten wynika ze wzrostu dochodów z głównych kategorii podatkowych: VAT-u, PIT-u, CIT-u i akcyzy. Wyższe mają też być dochody niepodatkowe – zaznaczyła – w stosunku do prognozy bieżącego roku o 6,5 mld zł.

„W roku 2023 PKB rośnie nieco wolniej; zakładamy, że ten wzrost będzie wynosił około 0,9 proc., ale dynamika [...] zacznie się poprawiać. W 2024 r. przyspieszy do 3 proc.” – oceniła Rzeczkowska.

Dodała, że prognoza resortu przyjęta do prac nad budżetem mieści się w konsensusie rynkowym i jest też zbliżona do prognozy Komisji Europejskiej.

„Tym samym Polska, według prognozy KE, znajdzie się
w pierwszej dziesiątce krajów o najwyższej dynamice wzrostu PKB w 2024 r. w całej Unii Europejskiej” – wskazała.

Zaznaczyła, że ożywienie gospodarcze w ramach budżetu rząd stara się wspierać przez kolejne inwestycje publiczne, m.in. w potencjał militarny.

„Polska gospodarka w latach 2016-2022 wzrosła realnie
o około 32 proc. Ten wzrost był najwyższy, większy był
niż w jakimkolwiek dużym państwie UE i mimo tego, że mierzyliśmy się z naprawdę poważnymi wyzwaniami” – oceniła Rzeczkowska.

Szefowa resortu finansów poinformowała także, że „rozpoczynamy proces konsolidacji finansów publicznych”, a w budżecie państwa zostaną uwzględnione m.in. wydatki związane z wypłatą dodatkowych świadczeń emerytalnych.

APW, PAP

NaszDziennik.pl