logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Kazachski partner gospodarczy

Poniedziałek, 22 sierpnia 2016 (19:23)

Prezydent Andrzej Duda wyraził w poniedziałek nadzieję na rozwój stosunków gospodarczych między Polską i Kazachstanem. Jak ocenił, podpisanie trzech umów międzyrządowych to ważne elementy na drodze do pogłębiania obustronnej współpracy gospodarczej.

– Chciałbym, żeby nasze relacje, jak również podjęta przez nas wspólna deklaracja dotycząca współpracy gospodarczej rzeczywiście przełożyły się na rozwój kontaktów biznesowych, żeby były czytelnym zielonym światłem ze strony prezydenta (Kazachstanu) i mojej do tego, że wspieramy wspólne działania biznesowe, że wspieramy rozwój wzajemnych kontaktów gospodarczych pomiędzy naszymi krajami – powiedział Duda w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem.

Wcześniej prezydenci przyjęli deklarację o współpracy gospodarczej między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Kazachstanu.

Zdaniem Dudy, wizyta prezydenta Kazachstanu już przynosi efekty, czego dowodem – przekonywał – jest zawarcie trzech umów międzyrządowych: o readmisji osób, o współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz porozumienia o współpracy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Bankiem Rozwoju Kazachstanu. – To są ważne elementy na drodze do pogłębiania współpracy gospodarczej – ocenił prezydent.

Jak poinformował, rozmawiał z Nazarbajewem m.in. o perspektywach współpracy gospodarczej, które – jego zdaniem – „rysują się bardzo dobrze”. – Kazachstan realizuje w tej chwili plany infrastrukturalnego rozwoju. Polska ma już możliwości współdziałania w tym zakresie. Jeżeli chodzi o infrastrukturę transportową, to u nas znajdują się dzisiaj dwa terminale, z których biegną szerokie tory na Wschód, w kierunku Azji Centralnej, czyli także z możliwością połączenia z Kazachstanem – zaznaczył.

Duda wyraził nadzieję, że uda się zwiększyć eksport naszych towarów do Kazachstanu. – Chcielibyśmy także, żeby na rynku kazachskim obecne były polskie firmy, poprzez działania inwestycyjne, a także poprzez rozwój nowych technologii – podkreślił.

Jak relacjonował, kolejny temat rozmów to uruchomienie stałego połączenia lotniczego pomiędzy Polską a Kazachstanem. – Są tutaj prowadzone w tej chwili rozmowy przez LOT, mam nadzieję, że przed zbliżającą się wystawą Expo, która będzie miała miejsce w Astanie w 2017 roku, to stałe połączenie lotnicze zostanie uruchomione – zaznaczył prezydent.

Duda dziękował też prezydentowi Kazachstanu za rozpoczęcie wdrażania umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie edukacji. Wyraził nadzieję, że ta umowa przyczyni się do zwiększenia możliwości nauki w języku polskim.

Prezydent nazwał wizytę Nazarbajewa „niezwykle ważną i znaczącą”. Przypomniał, że ostatni raz na poziomie głów państw oficjalne spotkanie miało miejsce w 2007 roku.

RS, PAP

NaszDziennik.pl