logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Licząc na nowe otwarcie

Wtorek, 23 sierpnia 2016 (21:50)

Głęboko wierzymy, że wizyta prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa będzie nowym otwarciem w naszych relacjach gospodarczych – powiedział we wtorek w Warszawie prezydent Andrzej Duda. Trzeba wreszcie rozpocząć współpracę – podkreślił prezydent Kazachstanu.

W drugim dniu swojej wizyty w Warszawie prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew wraz z prezydentem Andrzejem Dudą otworzyli Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze.

– Głęboko obaj wierzymy z panem prezydentem, że ta wizyta będzie dla naszych państw, a przede wszystkim dla przedsiębiorców, widomym znakiem zielonego światła we wzajemnych relacjach gospodarczych – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał, że w ostatnich latach obroty gospodarcze między Polską a Kazachstanem uległy zmniejszeniu, ale – jak podkreślił – Kazachstan jest bez wątpienia niekwestionowanym liderem gospodarczym w Azji Centralnej, a Polska jest liderem w Europie Środkowej. Dlatego – zdaniem prezydenta Dudy – „nie ma żadnych wątpliwości, że potencjał wzajemnej współpracy jest ogromny”.

W ocenie polskiego prezydenta, współpraca z Kazachstanem może dla polskiego biznesu oznaczać otwarcie także i na inne kraje Azji Centralnej. Prezydent zwrócił uwagę, że moment na wzmacnianie współpracy gospodarczej jest bardzo dobry, m.in. ze względu na fakt, że Kazachstan będzie w przyszłym roku gospodarzem wystawy EXPO. – Wykorzystajmy tę sytuację, usuwajmy wszystkie bariery, które (...) przeszkadzają przedsiębiorcom w realizacji działalności – przekonywał.

Prezydent wyliczał, że w kontaktach z Kazachstanem Polska kładzie obecnie akcent m.in. na dziedziny: „budownictwa, maszyn i urządzeń górniczych, a także przemysłu obronnego”. – Ale możliwa jest współpraca – i oczekiwana – także w dziedzinie ekologii, transportu i wielu innych branżach – podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że oprócz kontaktów gospodarczych zależy mu także na rozwoju współpracy w dziedzinie edukacji, m.in. pomiędzy uniwersytetami. Wskazał w tym kontekście m.in. na fakt, że Polska, obok Łotwy, jest obecnie koordynatorem platformy edukacyjnej Unia Europejska – Azja Centralna. – To także dla państwa, ludzi, którzy prowadzą średni czy wielki biznes, jest szansa na to, aby w ciągu kilku lat mieć młodych ludzi, dobrze przygotowanych do wykonywania zawodu, inteligentnych, a zarazem znających kraj partnerski, mających tam własne kontakty, rozumiejący istniejące tam relacje – dodał prezydent Duda.

Z kolei prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew powiedział, że traktuje Polskę jako ważnego partnera politycznego i gospodarczego w Unii Europejskiej. W trakcie swojego wystąpienia podkreślił, że mimo zmian geopolitycznych zachodzących na świecie, w relacjach pomiędzy Polską a Kazachstanem nie ma żadnych problemów politycznych ani też gospodarczych. – Powinniśmy się rozwijać. Nie mniej jednak obrót towarowy pomiędzy naszymi krajami (...) nie odpowiada naszym potencjalnym możliwościom – zauważył prezydent Kazachstanu.

Wymienił, że w eksporcie do Polski dominują m.in. surowce energetyczne, produkty przemysłu chemicznego, hutniczego, rolnictwa. – A z Polski to są artykuły AGD, przemysł chemiczny, również produkty rolne, spożywcze, meble, w ostatnich latach mamy coraz więcej inwestycji z Polski – powiedział. W jego ocenie przez ostatnie 25 lat oba kraje wzajemnie się sondowały, m.in. jeśli chodzi o stabilność prawa. – Koniec tego przyglądania się, trzeba wreszcie rozpocząć pracę i współpracę – podkreślił Nazarbajew.

Podał, że obecnie w Kazachstanie jest ponad 100 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału. Realizowane są projekty w takich dziedzinach jak farmacja i budownictwo.

– Wiem, że dziesiątki firm z Polski przejawiają zainteresowanie współpracą z Kazachstanem. Obecnie w naszym kraju przy udziale polskich firm realizowane są trzy projekty na kwotę prawie 100 mln dolarów. Kazachstan przywiązuje dużą wagę do rozwoju mających ogromny potencjał stosunków handlowo-gospodarczych z Polską. Jesteśmy zainteresowani polskimi doświadczeniami w rozwijaniu małej i średniej przedsiębiorczości. (...) Z zazdrością na to patrzymy – powiedział. Dodał, że w Kazachstanie ten sektor stanowi na razie 30 proc. gospodarki, dlatego wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw jest priorytetem. Zaznaczył, że dla Kazachstanu ciekawe są również polskie doświadczenia w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego, transportu, logistyki, energetyki.

RS, PAP

NaszDziennik.pl