logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Popyt na geotermię

Piątek, 7 kwietnia 2017 (02:16)

30 samorządów i przedsiębiorstw stara się o uruchomienie inwestycji geotermalnych przy wsparciu państwa. W kolejnych miesiącach wniosków będzie jeszcze więcej.

 

Minister środowiska Jan Szyszko mówi, że mamy ogromne zasoby geotermalne, wskazując na sukces geotermii chociażby w Toruniu. Teraz w innych miejscach planowane są kolejne takie inwestycje.

Samorządy i firmy starają się najpierw o dofinansowanie badań geologicznych. Wiceminister środowiska i główny geolog kraju Mariusz-Orion Jędrysek wyjaśnił, że takie badania mają pokazać zasobność danego źródła geotermalnego, temperaturę wody i tym podobne wskaźniki. Analiza pozwoli ocenić, czy warto inwestować w pozyskiwanie ciepłej wody i wykorzystanie jej do celów grzewczych i produkcji prądu.

– Ocena wniosków jest trudna, gdyż struktura geologiczna jest różna – zaznacza prof. Mariusz-Orion Jędrysek.

Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poinformował, że na razie analizowane są dokumenty 30 wnioskodawców złożone w ubiegłym roku. W tym roku nabór jest jeszcze prowadzony, więc na pewno chętnych będzie znacznie więcej.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik