logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Gaz LNG popłynie do mieszkań

Środa, 12 kwietnia 2017 (02:20)

Ponad 240 listów intencyjnych podpisała z gminami Polska Spółka Gazownictwa. Ich efektem ma być zwiększenie przyłączy gazowych, także zasilanych gazem skroplonym LNG.

PSG, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, podała dane dotyczące listów intencyjnych podpisywanych w okresie od lipca ub.r. do marca br. Najwięcej takich dokumentów wystawiono w oddziałach PSG w Warszawie (67), Białymstoku (51), Olsztynie (23), Lublinie (20) oraz we Wrocławiu (18). Współpraca ma polegać na tym, że samorządy będą wspierać gazowników w rozbudowie sieci tłoczącej błękitne paliwo, aby dzięki temu jak największa liczba mieszkańców uzyskała dostęp do gazu ziemnego. W tej chwili „białe plamy” na mapie gazowniczej to przede wszystkim Polska Północno-Wschodnia.

PSG zapewnia, że jej propozycje spotykają się z ogromnym zainteresowaniem gmin, które już zadeklarowały „wszelką pomoc podczas realizacji planowanych inwestycji, poczynając od wskazania terenów na budowę infrastruktury gazowniczej, a kończąc na deklarowanym szybkim trybie załatwienia formalności”. Samorządy są pozytywnie nastawione do współpracy, tym bardziej że PSG ma pieniądze na takie inwestycje. W najbliższych latach wyda na rozwój sieci gazowej 11 mld zł.

PGNiG bardzo zależy na zwiększaniu liczby przyłączy, a tym samym na pozyskiwaniu nowych klientów, gdyż zakłada do 2022 r. 16-procentowy wzrost sprzedaży gazu. Dlatego w ciągu najbliższych sześciu lat PSG wybuduje ponad 300 tys. nowych przyłączy gazowych. Radosław Bartosik, wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych, wyjaśnia, że oznacza to dodatkowy milion Polaków, którzy będą korzystać z gazu ziemnego. 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik