logo
logo

Zdjęcie: www.astronika.pl/ -

Polski kret poleci na Marsa

Środa, 19 kwietnia 2017 (22:03)

Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku – poinformował dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski przemysł na tak istotną misję.

Polska Astronika jest twórcą robota, który zagłębi się w powierzchnię Marsa i zbada właściwości marsjańskiego gruntu. Misja InSight, w ramach której kret poleci na Marsa, ma trwać dwa lata ziemskie.

– Kret wygrał z niemieckimi konkurencyjnymi urządzeniami, pokonał je w testach porównawczych – powiedział dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika.

– Astronika wygrała przetarg na wykonanie podsystemu do misji NASA, która będzie polegać na wierceniu na głębokość 5 metrów w powierzchni Marsa. Sektor kosmiczny jest branżą, w której kryterium najniższej ceny nie istnieje. Tu jest istotna jakość, tempo, standard. I nasze małe firmy te standardy już spełniają. To są niezwykle sprawne firmy, jeśli idzie o pozyskiwanie najciekawszych, najkosztowniejszych międzynarodowych kontraktów. Na 10 złożonych aplikacji do Europejskiej Agencji Kosmicznej osiem zakończyło się sukcesem. Firma, która się dzisiaj prezentowała, należy do grupy tego typu polskich przedsiębiorstw – powiedziała po zakończeniu konferencji wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że polski sektor kosmiczny ma duży potencjał. Gdy w 2012 roku Polska przystępowała do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), na specjalnym portalu internetowym Agencji zarejestrowanych było niespełna 50 polskich podmiotów zainteresowanych udziałem w przetargach ESA. Obecnie jest ich ponad 300.

Robot Kret o grubości 25 mm wykonany jest ze stopów tytanu i stali oraz wolframu. Waży około pół kilograma.

Astronika Sp. z o.o. powstała w 2013 roku z inicjatywy grupy polskich inżynierów zajmujących się mechaniką precyzyjną do zastosowań kosmicznych.

RS, PAP

NaszDziennik.pl