logo
logo

Zdjęcie: Jan Arrhénborg/ Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Rosja będzie sabotować dywersyfikację gazu?

Wtorek, 13 czerwca 2017 (10:42)

Należy liczyć się z możliwym „oporem w sferze polityczno-dyplomatycznej” Rosji – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, pytany o to, jak Rosja może reagować na działania Polski ws. dywersyfikacji dostaw energii.

– Musimy być przygotowani na różnego rodzaju działania ze strony Rosji – ocenił Naimski w Polskim Radiu 24. – Polskie dążenie do uzyskania niezależności, w szczególności w dziedzinie dostaw energii, jest postrzegane jako konkurencyjne w stosunku do rosyjskiej strategii dominacji w środkowej Europie – dodał. Według Naimskiego, rząd jest na dobrej drodze do tego, „żeby złamać monopol rosyjski w tej dziedzinie w regionie – nie tylko w Polsce”.

Pytany o przebieg swojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie, związanej z konferencją amerykańskiego think-tanku zajmującego się sprawami międzynarodowymi „Atlantic Council”, powiedział, że rozmowy przebiegły pomyślnie.

– Miałem okazję spotkać się z osobami zajmującymi się polityką energetyczną, bezpieczeństwem energetycznym w Stanach Zjednoczonych, w Departamencie Energii, Departamencie Stanu czy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego – można powiedzieć, że wszędzie tam znajdujemy zrozumienie dla naszej strategii różnicowania kierunków dostaw energii do Polski, w szczególności gazu ziemnego – powiedział.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wskazał, że rozmowy toczyły się także odnośnie do możliwości sprowadzania „skroplonego gazu, który jest produkowany w Stanach Zjednoczonych do Polski, czy szerzej – do Europy”. Zdaniem Naimskiego, ten projekt „jest perspektywą strategiczną dla Europy, także dla Polski”.

W miniony czwartek do gazoportu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu wpłynął pierwszy statek transportujący ładunek LNG z USA do Polski. Naimski, odnosząc się do tego wydarzenia, powiedział, że „ta sytuacja spotkała się z na tyle głębokim zainteresowaniem rządu amerykańskiego, że Departament Stanu wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie, podkreślając wagę tego symbolicznego, pierwszego transportu, dla transatlantyckich więzi i współpracy w dziedzinie energii”.

W piątek premier Beata Szydło i szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen podpisali w Kopenhadze memorandum w sprawie gazociągu Baltic Pipe, deklarujące poparcie dla tego projektu oraz wolę współpracy, która powinna doprowadzić do jego pełnej realizacji w 2022 roku. Zdaniem Naimskiego, „to da Polsce niezależność, jeżeli chodzi o dostawy gazu”.

RS, PAP

NaszDziennik.pl