logo
logo

Zdjęcie: Lukas 3z/ Licencja: CC BY-SA 4.0/ Wikipedia

Rząd stawia na elektromobilność

Środa, 14 czerwca 2017 (12:02)

Sądzę, że za dwa-trzy lata będziemy mieli kilkaset, jeśli nie powyżej tysiąca autobusów elektrycznych jeżdżących po polskich miastach w ramach transportu publicznego – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w Jawczycach.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów wziął udział w prezentacji raportu na temat działającego w Polsce przemysłu motoryzacyjnego. W spotkaniu w siedzibie Warszawskich Zakładów Mechanicznych uczestniczyli także prezes ARP SA Marcin Chludziński oraz prezes PZL-WZM Joanna Szwajkowska. 

Podczas spotkania Morawiecki odniósł się też do programu rozwoju elektromobilności.

– Zarysowaliśmy sobie z ministrem [energii Krzysztofem] Tchórzewskim perspektywę 10 lat, żeby promować elektromobilność i autobusy elektryczne. Mamy już podpisane umowy z kilkudziesięcioma samorządami na wymianę floty autobusowej. Za dwa-trzy lata będziemy już mieli kilkaset, jeśli nie powyżej tysiąca autobusów elektrycznych, jeżdżących po polskich miastach w ramach transportu publicznego – mówił wicepremier.

Dodał, że jeśli chodzi o elektryczne auta osobowe, „też jesteśmy na dobrej drodze, by w roku 2025 osiągnąć założone wielkości”.

– Dwa lata temu temat nie istniał, rok temu go zarysowaliśmy, za rok-dwa będziemy mieli coraz więcej komponentów do produkcji samochodów elektrycznych tutaj w Polsce – mówił Morawiecki o programie elektromobilności.

– Mogę pół żartem powiedzieć, że jedno z moich pierwszych pytań do pani prezes, jak rozmawialiśmy dzisiaj rano na temat firmy, było takie, czy przypadkiem przez elektromobilność nie pozbawimy pracy tutaj, w WZM, ale to jest pewien etap na drodze daleko sięgającej transformacji – zaznaczył. 

Jak powiedział, „przyciągamy największych inwestorów elektromobilności z całego świata”, m.in. „będziemy mieli jedną z największych fabryk produkujących baterie litowo-jonowe w Polsce”.

– Właściwie ona już jest w Biskupicach pod Wrocławiem. Ale będzie tam nowa inwestycja, dodatkowo zwiększająca moce produkcyjne w bardzo innowacyjnej branży, jaką jest coraz to bardziej nowoczesna bateria – podkreślił wicepremier. W Biskupicach inwestuje koreański koncern LG. 

Rozwój sektora elektromobilności jest jednym z ważniejszych projektów zapisanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada ona, że do 2025 r. po polskich drogach ma jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych, zaś rozwój elektromobilności miałby pociągnąć za sobą rozwój innowacyjnego przemysłu; konieczny też będzie rozwój sieci elektroenergetycznych. 

Program ma się składać z trzech faz. Pierwsza zakłada, że do 2018 r. zostanie przyjęta ustawa o elektromobilności oraz nastąpi skoncentrowanie finansowania publicznego. Projekt ustawy jest już po konsultacjach publicznych. Druga faza, zaplanowana na lata 2019-2020, zakłada budowę odpowiedniej infrastruktury i komercjalizację badań w tym obszarze. W trzeciej zaś, w latach 2020-2025, zakłada się stopniowe osiąganie dojrzałości przez rynek elektromobilności wraz ze stopniowym wycofywaniem elementów wsparcia. 

RP, PAP

Aktualizacja 30 października 2017 (20:33)

NaszDziennik.pl