logo
logo

Zdjęcie: E.Sądej/ Nasz Dziennik

"Solidarność" przeciw GMO

Piątek, 21 grudnia 2012 (18:36)

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zawetowanie ustawy o nasiennictwie w obecnej formie, ponieważ może przynieść "katastrofalne i niemożliwe do odwrócenia skutki".

W lutym tego roku prezydent Komorowski przekazał do Sejmu projekt nowej ustawy o nasiennictwie. W wyniku parlamentarnych poprawek z pierwotnej wersji projektu zniknęła znaczna część zapisów dotyczących nasion GMO – informuje NSZZ „Solidarność”. 8 listopada Sejm przyjął ustawę.

"W toku prac nad projektem ustawy zostały z niego usunięte kluczowe zapisy chroniące nasz rynek i obywateli przed uprawami GMO. W naszej opinii sytuacja ta spowoduje skrajnie negatywne konsekwencje dla zdrowia Polaków, rolnictwa i zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszego kraju" - czytamy w liście. 

Dlatego "Solidarność" zwraca się z apelem do prezydenta o skorzystanie z prawa weta i niedopuszczenie do przyjęcia ustawy w obecnym kształcie. "Liczymy, iż Pan Prezydent weźmie pod uwagę skalę społecznych protestów w tej kontrowersyjnej sprawie i zablokuje niebezpieczny proceder eksperymentowania na zdrowiu Polaków i naturalnym środowisku Polski, który może przynieść katastrofalne i niemożliwe do odwrócenia skutki" - kończy przewodniczący Piotr Duda.

Także KP PiS złożył projekt ustawy o GMO, której celem jest, by Polska była strefą wolną od upraw roślin modyfikowanych genetycznie. Propozycja wypełnia też zalecenia Komisji Europejskiej, które obligują do tworzenia stref, w których będzie można uwalniać do środowiska organizmy GMO.

Ponadto projekt wprowadza obowiązek znakowania produktów zawierających GMO. Określa też przypadki, w których minister środowiska może wprowadzić ograniczenie lub zakaz obrotu określonym organizmem modyfikowanym genetycznie.

MM

NaszDziennik.pl