logo
logo

Zdjęcie: Kuba Bożanowski/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Rośnie zainteresowanie M28

Wtorek, 5 września 2017 (12:53)

PZL Mielec przygotowuje oferty wielozadaniowych samolotów M28 dla kilkudziesięciu potencjalnych nowych odbiorców – zarówno klientów cywilnych, jak i wojskowych. Podkarpacki producent zaprezentuje też sprzęt lotniczy podczas rozpoczynającej się dzisiaj wystawy zbrojeniowej MSPO w Kielcach.

Jak poinformował NaszDziennik.pl Janusz Zakręcki, prezes zarządu i dyrektor naczelny PZL Mielec, podróż dwusilnikowego samolotu M28 po Ameryce Łacińskiej i Karaibach cieszyła się dużym zainteresowaniem klientów, czego skutkiem są przygotowywane przez zespół PZL Mielec szczegółowe oferty dla ponad 20 potencjalnych nowych klientów.

– Większość naszych nowych propozycji biznesowych dotyczy konkretnej potrzeby przewozu zarówno pasażerów, jak i towaru na nieprzygotowane lądowiska, w tym na lotniska w miejscach położonych bardzo wysoko nad poziomem morza – podkreśla prezes Janusz Zakręcki.

– Niezwykle wysoki poziom zainteresowania będący skutkiem lotów pokazowych dla klientów w 12 lokalizacjach na terenie Karaibów i Ameryki Łacińskiej potwierdza nasze przekonanie, iż nawet na dzisiejszym, jakże konkurencyjnym rynku, M28 zapewnia odpowiednią kombinację mocy, wszechstronnej kabiny i wytrzymałości strukturalnej, umożliwiającą spełnienie szerokiej gamy wymagań transportowych – dodaje prezes PZL Mielec.

M28 to dwusilnikowy samolot wyposażony w silniki PT6-65B o mocy 1150 koni mechanicznych każdy produkowane przez Pratt & Whitney Canada. Wykorzystywany jest zarówno w transporcie towarowym, jak i osobowym, ale także jako samolot dla VIP-ów. Samolot ten wyróżnia bardzo dobre wyposażenie nawigacyjne, skrzydła o dużej sile nośnej oraz śmigło z rewersem ciągu. Co ważne, posiada unikalne właściwości dotyczące tzw. krótkiego startu i lądowania.

PZL w Mielcu wezmą też udział w XXV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2017 w Kielcach, gdzie zaprezentują swój kolejny produkt śmigłowiec S-70i Black Hawk. Podczas prezentacji w Kielcach będzie można zobaczyć śmigłowiec w wersji poszukiwawczej i ratunkowej w warunkach pola bitwy. Ponadto pokazany zostanie „Czarny Jastrząb” w konfiguracji MEDEVAC, podobnej do stosowanej w ramach akcji ratunkowych w czasie katastrof humanitarnych i klęsk żywiołowych.

Zainteresowane zakupem produkowanych w Polsce helikopterów Black Hawk są państwa Europy Środkowej i Wschodniej, takie jak Czechy, Węgry, Litwa i Rumunia, których przedstawiciele niedawno odwiedzili PZL w Mielcu. Jak dodaje prezes Janusz Zakręcki, jeśli w rozpisanym przez MON przetargu na śmigłowce dla Wojska Polskiego rząd zdecyduje się na wybór śmigłowca Black Hawk, to może to być również początek sukcesu tej maszyny w regionie Europy Środkowej i Wschodniej i nie tylko.

– Już teraz jesteśmy jednym z największych polskich eksporterów, jednak nasz długofalowy sukces będzie zależał od kolejnych osiągnięć. Nasz zespół jest przekonany, że w przypadku wybrania przez polski rząd produkowanego w Mielcu wielozadaniowego śmigłowca Black Hawk otworzą się przed nami drzwi na ważne rynki w regionie i poza nim – dodaje prezes Zakręcki.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl