logo
logo

Zdjęcie: Katarzyna Cegielska/ Nasz Dziennik

Dobry wiatr od morza

Poniedziałek, 9 października 2017 (22:35)

Konwent Morski postuluje o powrót polskich statków pod rodzimą banderę. Czwarte posiedzenie Konwentu Morskiego odbyło się w sobotę w Gdyni.

 

Realizację postulatu grona ekspertów z Konwentu Morskiego, powołanych w lutym przez Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej, zadeklarował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił przewodniczący Konwentu kapitan Zbigniew Sulatycki, oczekiwane zmiany wymagają dużo czasu i nakładów finansów, ale najważniejsze, że proces odbudowywania gospodarki morskiej został rozpoczęty przez rząd. – Reindustrializacja, wzniesienie Polski na wyżyny wiedzy technicznej, a w ślad za tym wysokomarżowego biznesu i przedsiębiorczości, zaczyna się i kończy nad morzem – podkreślał wicepremier Morawiecki. Jako przykład rozpoczętych działań podał inwestycję 1,5 mld złotych Polskiego Funduszu Rozwoju w terminal kontenerowy w Gdańsku. Jest to jedyny port na Bałtyku, który może przyjmować największe kontenerowce świata. – Do tego portu wpływają dziś największe kontenerowce świata. I my dziś zabieramy część tego tortu, którym dzieliły się dotąd Hamburg i Rotterdam. Mamy szansę na to, by być portem na całą Europę Środkową – akcentował Morawiecki.

W czasie posiedzenia Konwentu Morskiego jeden z jego członków, inż. Zbigniew Wysocki, za zasługi dla rozwoju gospodarki morskiej odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przyjął go z rąk ministra Adama Kwiatkowskiego z Kancelarii Prezydenta. Natomiast kapitan Zbigniew Sulatycki z rąk ministra Bartosza Kownackiego otrzymał otrzymał złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

Katarzyna Cegielska, Gdańsk

NaszDziennik.pl