logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Bezrobocie spadło do 6,8 proc.

Czwartek, 26 października 2017 (21:33)

Nikt dzisiaj w Polsce nie ma najmniejszej wątpliwości, że mamy rynek pracownika – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wskazując, że na koniec września bezrobocie wyniosło 6,8 proc.

– Spada nam liczba osób bezrobotnych, poprawiają się wskaźniki zatrudnienia kobiet i mężczyzn. To, co cieszy – wzrasta zainteresowanie zatrudnieniem osób z grupy 50 plus, ale spada też bezrobocie wśród osób młodych, do 30. roku życia. Jak do tego dodamy jeszcze, że rosną wynagrodzenia, to nikt dzisiaj w Polsce nie ma najmniejszej wątpliwości, że mamy rynek pracownika – powiedziała Rafalska.

Jak dodała, taka sytuacja cieszy – ale też rodzi pewne problemy, z którymi będzie trzeba się zmierzyć, „żeby polska gospodarka nie była ograniczana brakiem rąk do pracy na naszym polskim rynku, który i tak się mocno posiłkuje dzisiaj pracownikami ze Wschodu”.

Wiceminister Stanisław Szwed dodał, że najniższa stopa bezrobocia jest w woj. wielkopolskim, a tylko w dwóch województwach bezrobocie jest dwucyfrowe, największe w woj. warmińsko-mazurskim – 12 proc.

Podkreślił, że zwiększa się liczba ofert pracy, w tej chwili zaczynają się problemy ze znalezieniem pracowników. Przypomniał, że resort podjął kroki w sprawie uproszczenia procedur zatrudniania pracowników z zagranicy, przede wszystkim z Ukrainy – jak wyjaśnił, chodzi przede wszystkim o prace sezonowe.

W sierpniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Proponowane w ustawie rozwiązania dotyczą cudzoziemców, którzy wykonują krótkoterminową pracę. Chodzi m.in. o obywateli: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, którzy będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy.

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 6,8 proc. w porównaniu z 7,0 proc. w sierpniu. Według GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 1117,1 tys. wobec 1136,1 tys. osób przed miesiącem.

RS, PAP

NaszDziennik.pl