logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Bezrobocie rekordowo niskie

Środa, 8 listopada 2017 (15:35)

6,6 proc. wyniosła w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca września) i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,2 pkt proc. – poinformowało w środę MRPiPS.

W analogicznym okresie ubiegłego roku (wrzesień 2016 – październik 2016) miał miejsce spadek bezrobocia o 0,1 pkt proc., z poziomu 8,3 proc. do poziomu 8,2 proc. Zatem stopa bezrobocia w październiku br. była o 1,6 pkt proc. niższa niż rok temu – podał resort pracy.

Liczba bezrobotnych w końcu października br. wyniosła 1,07 mln (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu z końcem września spadła o 46 tys. osób (o 4,1 proc.). Była o 236,9 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 18,1 proc.).

– To są najlepsze wyniki od 1991 roku. Myślę, że do tych rekordów już się przyzwyczailiśmy. Cieszymy się z nich, ale nie mamy zawrotu głowy. Taki dobry rynek też rodzi problemy np. niedoboru pracowników – oświadczyła w środę na konferencji prasowej minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Jak dodała, liczy na to, że w 2018 r. liczba bezrobotnych spadnie poniżej 1 mln. Przypomniała, że kiedy PiS przejmowało rządy w kraju, liczba osób bez pracy wynosiła ponad 1,5 mln. – Dzisiaj będę z niecierpliwością czekała, kiedy liczba bezrobotnych spadnie poniżej miliona. Myślę, że stanie się to w pierwszym kwartale 2018 r. – powiedziała. 

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że obniżka stopy bezrobocia może zaskakiwać, ponieważ zazwyczaj w październiku, listopadzie oraz grudniu liczba bezrobotnych wzrasta (z powodu zakończenia prac sezonowych). Według minister, obniżenie stopy bezrobocia w październiku może m.in. wynikać z tego, że osoby zarejestrowane w urzędach pracy po osiągnięciu wieku przechodzą na emeryturę. – Szczególnie dotyczy to osób, które nie mają właściwie wyboru i dylematu. Dla nich nawet niewielka emerytura, ale emerytura, jest stałym źródłem utrzymania – dodała.

Minister zwróciła uwagę, że w październiku tylko jedno województwo miało dwucyfrowe bezrobocie – warmińsko-mazurskie (11,6 proc.) Najniższą stopę bezrobocia zanotowano w woj. wielkopolskim (3,8 proc.). Spadek liczby bezrobotnych zaobserwowano w październiku we wszystkich województwach. Największą obniżkę stopy bezrobocia odnotowano w woj. podlaskim (0,4 proc.).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w październiku wyniosła 151,2 tys. Liczba ofert była o 34,2 tys. czyli 29,3 proc. wyższa niż w październiku 2016 r.

RS, PAP

NaszDziennik.pl