logo
logo

Zdjęcie: Lukas 3z/ Licencja: CC BY-SA 4.0/ Wikipedia

Polskie autobusy dla wojska

Czwartek, 30 listopada 2017 (20:54)

Autosan dostarczy wojsku 28 autobusów. Stanowi o tym umowa podpisana przez sanocką firmę z 2. Regionalną Bazą Logistyczną w Warszawie.

 

Wojsko zapłaci za pojazdy 18 mln zł – taki jest wynik przetargu, jaki dwa tygodnie temu został rozstrzygnięty. Oferta Autosanu była o 3 mln zł niższa od konkurencji. Drugi startujący w przetargu przedstawił ofertę droższą o ponad 3 mln zł.

2. Baza kupiła autobusy Lider 10 z dodatkowym wyposażeniem (np. elektroniczny układ sterujący rozdziałem siły hamowania, ogrzewana elektrycznie przednia szyba i światła doświetlające drogę na zakrętach).

Obecny podczas podpisania umowy, wiceminister obrony Bartosz Kownacki podkreślił, że tego kontraktu by nie było, gdyby nie decyzja rządu PiS sprzed dwóch lat o ratowaniu sanockiego producenta autobusów. Kownacki zaznaczył, że od początku zakładano też, że Autosan będzie częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Minister nie kryje, że uratowanie fabryki to sukces, który nie wszystkim się podoba. I dlatego, jak mówił, „w ostatnich kilku miesiącach niektóre media próbowały zbudować wizerunek firmy, który jest kompletnie nieprawdziwy”. – Komuś zależało na tym, żeby Autosanu w ogóle nie było, żeby polskie autobusy nie jeździły po polskich drogach – powiedział Bartosz Kownacki. I teraz nasza armia dostaje z Sanoka bardzo dobre autobusy, oszczędzając jednocześnie kilka milionów złotych. – W ciągu najbliższych lat polska armia potrzebować będzie jeszcze ponad 200 autobusów. Mam nadzieję, że Autosan w tych postępowaniach wystartuje i życzę mu sukcesów – stwierdził wiceminister Kownacki.

Natomiast Adam Lesiński, członek zarządu PGZ, nie kryje satysfakcji, iż Autosan powoli staje na nogi, że sprzedaje autobusy na rynek wojskowy, ale w większości. na cywilny. I zaznaczył, iż fabryka będzie miała coraz lepsze warunki do rozwoju. – W przyszłym roku postawimy na rozbudowę mocy produkcyjnych zakładów, ze szczególnym naciskiem na możliwość budowy pojazdów z napędami ekologicznymi – powiedział Adam Lesiński.

Obecny portfel zamówień Autosanu to ponad 120 autobusów, które zostaną dostarczone klientom w latach 2018-2019.

Krzysztof Losz

NaszDziennik.pl