logo
logo

Energetyka

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Bez podwyżek za gaz

Czwartek, 7 grudnia 2017 (03:00)

PGNiG nie widzi potrzeby podnoszenia od 1 stycznia cen gazu dla gospodarstw domowych.

 

Nowy rok to zazwyczaj czas podnoszenia opłat za dostawy energii elektrycznej, gazu, wody i innych usług komunalnych. Ale 1 stycznia 2018 roku nie będzie podwyżki cen gazu dla odbiorców indywidulnych, gdyż Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek taryfowy o utrzymanie dotychczasowych cen za gaz dla gospodarstw domowych. Dokument formalnie przedstawiła spółka-córka naszego gazowego giganta: PGNiG Obrót Detaliczny, która rozlicza się z 6,5 mln klientów – odbiorców błękitnego paliwa. Oprócz stawki za 1 m sześc. paliwa bez zmian pozostaną także stawki opłat abonamentowych, a więc klienci będą płacili po 1 stycznia tyle samo co teraz. Oczywiście, zgodę na utrzymanie taryfy musi jeszcze formalnie wydać prezes URE, ale nie powinno być z tym problemów.

PGNiG Obrót Detaliczny wyjaśnia, że brak podwyżki dotyczyć będzie gazu używanego w celach bytowych: do gotowania, ogrzewania wody oraz mieszkań i domów. Obecne ceny pozostaną bez zmian przynajmniej do końca marca 2018 roku, ale to nie musi oznaczać, iż podwyżki zostaną tylko odroczone o jeden kwartał, bo wszystko zależy od sytuacji na światowym rynku gazu. Ta zaś na razie – z punktu widzenia polskich konsumentów – jest korzystna, choć niepewna.

Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych, wyjaśnia, że niepewność wynika z tego, iż przedłużone zostało porozumienie krajów OPEC i Rosji o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej, co może także wpływać na segment gazu.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik