logo
logo

Zdjęcie: Airwolfhound/ Licencja: CC BY-SA 2.0/ Flickr

To producenci poprosili o czas

Czwartek, 28 grudnia 2017 (20:14)

Przestoje w kwestii śmigłowców nie wynikają z braku kompetencji w MON – powiedział w czwartek wiceszef tego resortu Bartosz Kownacki. Jak dodał, oferenci składają deklarację, że „są w stanie dostarczyć pierwsze śmigłowce szkoleniowe do roku 2019”.

Wiosną 2012 r. w Polsce rozpisano przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska. W kwietniu 2015 r. MON wskazało na śmigłowiec caracal, a wartość kontraktu miała wynieść łącznie z podatkami 13,4 mld zł. Protestowały wtedy PiS i związki zawodowe, działające w zakładach w Mielcu i Świdniku, które również startowały w przetargu. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu. Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju uznało ofertę offsetową za niezadowalającą, a dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe.

Obecnie w MON trwa nowe postępowanie, które ma wskazać śmigłowce dla wojsk specjalnych i do zadań morskich.

– To, że są – w cudzysłowie – pewne przestoje wynika nie z braku woli ministerstwa, nie z braku kompetencji w ministerstwie – powiedział Kownacki.

– Warto zwrócić uwagę, że w polskiej armii jest około 250 śmigłowców, to nie jest tak, że nagle dochodzi do jakiegoś dramatu – dodał. Minister wskazał, że w Polsce nie ma chociażby „systemu obrony powietrznej w Polsce”. – Zupełnie przez lata nikt o tym nie myślał – ocenił.

– My przez ten rok przeprowadziliśmy niemalże całe postępowanie, jeśli chodzi o śmigłowce dla wojsk specjalnych – mówił Kownacki. Wiceminister jako przykład sytuacji wydłużającej postępowanie wymienił przypadek, w którym jeden z oferentów biorących w postępowaniu udział prosi o jego tymczasowe zawieszenie. – Ponieważ musi pozyskać certyfikaty dostępu do informacji niejawnych, tak, żeby móc brać w tym postępowaniu; to – w mojej ocenie – ministerstwo musi się na to zgodzić – powiedział Kownacki.

Wiceszef MON podkreślił też, że ministerstwo zakończyło swój etap postępowania w sierpniu, a firmy prosiły o wydłużenie terminu składania ofert końcowych, ponieważ „potrzebują więcej miesięcy, by ocenić, czy są w stanie dostosować ten śmigłowiec” czy „przeprowadzić całą dokumentację”. – Tak, żeby złożyć ofertę, która nie będzie podlegała odrzuceniu na samym wstępie – dodał.

– Traktujemy z różnych powodów jako sprawę priorytetową, chociaż podkreślam, jest szereg rzeczy dużo ważniejszych w polskiej armii, na których musimy się koncentrować, ale traktujemy od roku tę sprawę priorytetowo – podkreślił wiceminister.

Kownacki został również zapytany o deklarację szefa MON, który na środowej konferencji prasowej mówił, że termin dostawy pierwszych śmigłowców m.in. dla sił specjalnych to czerwiec 2019 r.

– Jest szansa, oferenci składają taką deklarację, że są w stanie pierwsze śmigłowce szkoleniowe dostarczyć do roku 2019 r. – powiedział Kownacki.

RP, PAP

Aktualizacja 27 stycznia 2018 (22:09)

NaszDziennik.pl