logo
logo

PGNiG ma udziały w 21 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na zdjęciu: platforma na złożu Gina Krog Zdjęcie: fot. Statoil/ Nasz Dziennik

Norweski kontrakt

Środa, 9 maja 2018 (02:32)

PGNiG dostało zgodę Norwegii na eksploatację dwóch zasobnych złóż ropy i gazu – dowiedział się „Nasz Dziennik”

Gaz z tych złóż przez Baltic Pipe popłynie do naszego kraju. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało właśnie decyzję norweskiego ministerstwa ropy i energii o zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej i planów zagospodarowania dla dwóch złóż węglowodorów: Ærfugl i Skogul. Udziały w nich posiada PGNiG Upstream Norway, spółka-córka PGNiG operująca w Norwegii. Wydobycie gazu i ropy naftowej ma ruszyć za dwa lata.

Piotr Woźniak, prezes PGNiG, precyzuje, że wiercenie odwiertów eksploatacyjnych i instalację urządzeń wydobywczych na obu złożach zaplanowano na przełomie 2019 i 2020 r. Eksploatacja złoża Skogul ma zaś ruszyć w pierwszym kwartale 2020 r., a złoża Ærfugl – w ostatnim kwartale 2020 r. – Podjęte decyzje to kamień milowy dla obu projektów. Zakończył się proces przygotowania inwestycji, teraz wchodzimy w fazę jej realizacji – mówi „Naszemu Dziennikowi” Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Obie koncesje są ważne z punktu widzenia budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski, gdyż za cztery lata gaz z tych źródeł zacznie zasilać gazociąg Baltic Pipe, którym błękitne paliwo będzie tłoczone z Norwegii do Polski. 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik