logo
logo

Prawo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Gwarancje dla podwykonawców

Wtorek, 17 lipca 2018 (04:00)

Główny wykonawca robót drogowych nie otrzyma pieniędzy publicznych, dopóki nie rozliczy się z podwykonawcami – przewidują nowe przepisy zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

Przepisy ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych, po przyjęciu najpierw przez rząd, następnie przez parlament, mogłyby zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku – spodziewa się resort sprawiedliwości.

Minister Zbigniew Ziobro podkreśla, że zaproponowane rozwiązania pozwolą chronić uczciwych przedsiębiorców. Z tym bowiem, szczególnie w segmencie budowy naszych dróg za czasów rządów ekipy PO – PSL, było najgorzej. Realizowany proces „budowy dróg na Euro 2012” dla wielu polskich małych firm okazał się nie żyłą złota, jak można się było spodziewać, lecz drogą do prawdziwej tragedii.

Wielu inwestorów, którzy wygrywali przetargi na budowę odcinków dróg za publiczne pieniądze, nie rozliczyło się z faktycznymi ich budowniczymi, czyli najczęściej małymi polskimi firmami. Sami bankrutowali, znikali albo po prostu nie płacili, pozostawiając rodzinne firmy bez środków na działalność, z niezapłaconymi wynagrodzeniami dla pracowników oraz zaległymi podatkami. I co najwyżej z możliwością rozpoczęcia przez nie długoletniej batalii sądowej o wypłatę należności.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Artur Kowalski

Nasz Dziennik