logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Sieciowe przyspieszenie

Sobota, 28 września 2019 (15:22)

Zapewnienie przedsiębiorstwom możliwości dostępu do najnowocześniejszych technologii funkcjonujących w chmurach obliczeniowych ma przyspieszyć rozwój polskich firm. 

Utworzony przez Bank PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju Operator Chmury Krajowej pozwala firmom i instytucjom na przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej na miejscu, w Polsce i zgodnie z krajowymi przepisami. A z powszechnie dostępnych usług chmurowych – z tym że oferowanych przez światowe koncerny np. Google, Apple, czy Microsoft, już dziś korzysta nawet przeciętny użytkownik internetu – np. przechowywując dane  – e-maile, filmy lub zdjęcia.

Otrzymując dostęp do chmur oferowanych przez zagraniczne koncerny godzimy się na wysyłanie naszych danych do infrastruktury zlokalizowanej za granicą.

Przedsiębiorcy korzystają z usług chmurowych nie tylko do przechowywania danych, ale też ich przetwarzania również za pomocą oprogramowania, które jest już zainstalowane w chmurze. Nie ma więc potrzeby jego instalacji na poszczególnych urządzaniach w firmie – komputerach czy smartfonach.

– Te rozwiązania chmurowe, które chcemy oferować polskim firmom, przedsiębiorstwom, będą milowym krokiem nie tylko w digitalizacji, transformacji cyfrowej polskiej gospodarki, ale także milowym krokiem ekspansji gospodarczej firm i polskiej gospodarki w Europie i na świecie – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Banku PKO BP.

Podkreśla, że korzystanie w biznesie z chmury obliczeniowej jest trendem światowym i w związku z tym warto, abyśmy jak najwcześniej wprowadzili rozwiązania i zbudowali infrastrukturę, które pozwolą przedsiębiorstwom przechowywać dane bezpiecznie na obszarze kraju.

Prezes Jagiełło zaznacza, że oferta polskiej chmury „nie jest tylko rozwiązaniem komercyjnym”.

– Wartość tej inicjatywy nie jest mierzona tym, ile pieniędzy  operator chmury krajowej będzie mógł zarabiać, tylko w jaki sposób skorzysta na tym gospodarka – dodaje prezes PKO BP.

Partnerem ogłoszony został wczoraj Google Cloud, który za pośrednictwem polskiej chmury zaoferuje swoje usługi. Amerykański koncern zbuduje w Warszawie infrastrukturę pozwalającą na przechowywanie danych na obszarze naszego kraju.

Prezes PFR Paweł Borys w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” zwraca uwagę, że Operator Chmury Krajowej realizuje model multicloudu, co oznacza, że usługi oferowane w ramach chmury pochodzące od zewnętrznych dostawców są uzupełnieniem usług świadczonych przez operatora z wykorzystaniem samodzielnie zbudowanej infrastruktury chmurowej.

Artur Kowalski

NaszDziennik.pl