logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik

Załoga HSW nie chce z Bumarem

Środa, 23 stycznia 2013 (21:17)

Wyniki referendum w Hucie Stalowa Wola nie pozostawiają złudzeń. Załoga jednego z największych zakładów zbrojeniowych w Polsce opowiedziała się przeciwko połączeniu z Grupą Bumar. Jednocześnie pracownicy nie wykluczają możliwości stworzenia holdingu pancernego, w którym dominującą rolę odgrywałby stalowowolski producent.

Od pewnego czasu trwają zabiegi dotyczące stworzenia silnego koncernu narodowego, który mógłby skutecznie konkurować na światowych rynkach. Jedna z rządowych propozycji programu konsolidacji przemysłu zbrojeniowego dotyczy koncentracji zakładów tej branży wokół Grupy Bumar, do której miałaby zostać włączona także Huta Stalowa Wola. O tym, jaki kierunek ma obrać załoga stalowowolskiej huty, decydowała w trakcie zakończonego dzisiaj, dwudniowego referendum.

W rozmowie z portalem NaszDziennik.pl Henryk Szostak, szef NSZZ „Solidarność” w HSW, podkreśla, że do tej pory w kwestii ewentualnego wejścia HSW do Bumaru wypowiadali się niemal wszyscy, począwszy od polityków po media, tylko nikt nie pytał o zdanie związków zawodowych i załogi huty.

– Cały czas pracowaliśmy pod kątem oceny przygotowywanego programu rządowego, którego kilka wersji przewinęło się przez media. Głosu nie zabrała jednak załoga, która ma ogromny udział w tym, że HSW dzisiaj istnieje, że może się rozwijać i ma produkty, które budzą zainteresowanie wojska. Doszliśmy zatem do wniosku, że niech w referendum wypowiedzą się pracownicy. W zależności od tego, jaki kierunek obiorą, takie stanowisko będą prezentować związki zawodowe – wyjaśnia przewodniczący Szostak. W zakończonym dzisiaj, dwudniowym referendum wzięło udział 89,4 proc. spośród 803 pracowników zatrudnionych w HSW, którzy odpowiadali na trzy pytania:

1. Czy jesteś za tym, aby HSW została objęta programem rządowym dla przemysłowego potencjału obronnego, który ma obowiązywać na lata 2013-2020? 

Za objęciem HSW programem rządowym opowiedziało się 652 osoby, a jedna była przeciw.

Czy jesteś za wejściem HSW do Grupy Bumar?

Za wejściem HSW do Grupy Bumar opowiedziało się 8 osób, przeciwnego zdania było 645. 

Czy jesteś za tym, aby wokół HSW został utworzony nowy holding zbrojeniowy?

Za utworzeniem holdingu zbrojeniowego wokół HSW opowiedziało się 644 hutników, a 9 było przeciw, a jedne głos był nieważny.

Dla przewodniczącego hutniczej „Solidarności” wyniki referendum nie pozostawiają złudzeń. – Pracownicy HSW nie chcą wejść do Bumaru, natomiast chcą być objęci programem rządowym dotyczącym konsolidacji polskiego przemysłu obronnego. Są także skłonni poprzeć propozycję stworzenia holdingu zbrojeniowego, w którym prym wiodłaby HSW – komentuje na gorąco wyniki referendum Henryk Szostak.

Podkreśla jednocześnie, że ani załoga, ani związki zawodowe nie obawiają się połączenia z Bumarem, natomiast problemem i pewną niewiadomą w tym momencie pozostaje samodzielność stalowowolskiej firmy. Chodzi o to, aby efekty pracy i poświęcenia załogi HSW były bardziej docenione niż obecnie ma to miejsce w przypadku poszczególnych spółek wchodzących w skład Grupy Bumar.

Przewodniczący Szostak zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ostateczna decyzja w tej kwestii będzie należała do rządu.

– Nam zależy na tym, żeby znaleźć się w programie rządowym dla przemysłowego potencjału obronnego na lata 2013-2020 i żeby przypadkiem komuś nie przyszło do głowy, żeby nas stamtąd usunąć – mówi przewodniczący.

Jutro w tej sprawie zostanie skierowane stanowisko załogi do premiera Tuska, do resortów: MON, gospodarki i skarbu oraz do sejmowej Komisji Obrony i Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”.

– W strategii rządowej na lata 2007-2013 przyjętej przez rząd premiera Tuska jest wyraźny zapis, że po pozytywnie zakończonym procesie restrukturyzacji HSW zostanie rozważona, podkreślam rozważona, możliwość wejścia do Grupy Bumar. Nic zatem nie było i nie jest przesądzone. W tej chwili jest moment decyzji i możliwe są inne decyzje jak utworzenie holdingu pod przewodnictwem HSW. Taka decyzja nie zaszkodziłaby ani Grupie Bumar, ani HSW, przeciwnie - byłaby motorem rozwoju obu tych firm z korzyścią dla Polski – uważa Henryk Szostak.

Decyzja dotycząca przyszłości przemysłu zbrojeniowego powinna zapaść 29 stycznia na posiedzeniu rządu.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl