logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik

4 mld zł straty LOT-u

Sobota, 2 lutego 2013 (22:28)

Blisko 4 mld zł straty wygenerowały Polskie Linie Lotnicze LOT przez ostatnie 12 lat.

Joanna Modzelewska, przewodnicząca związku zawodowego pilotów liniowych PLL LOT zauważyła w rozmowie z Radiem Maryja, że wysokość strat w porównaniu z innymi liniami lotniczymi jest bardzo zastanawiająca.

Według różnych szacunków straty PLL LOT na koniec 2012 r. mogą sięgać od ok. 115 mln zł. do nawet 300 mln złotych. Jeszcze w ubiegłym roku spółka planowała, że zamknie rok zyskiem w wysokości 52,5 mln złotych. 

- To co dzieje się w  spółce LOT, to nie jest przypadek. W aktach LOT w sądzie są sprawozdania finansowe z których prywatni akcjonariusze LOT wyliczyli, że w ciągu 12 lat zarządzania przez Skarb Państwa została wygenerowana strata ok. 4 mld zł – wyjaśniła Modzelewska. Jak dodała „poszczególne zarządy, które były w LOT, nie były w stanie zarobić″.

– To zaczyna być bardzo zastanawiające. Inne linie przy wyższych kosztach, przy mniejszym zapełnieniu i niższych biletach zarabiają. LOT traci mimo mniejszych kosztów pracowniczych, wyższych cen biletów i większych zapełnień samolotów. To znaczy, że pieniądze wyciekają w innym miejscu – zaznaczyła przewodnicząca związku zawodowego pilotów liniowych PLL LOT.

Tymczasem minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski zapowiedział, że w najbliższych tygodniach przedstawi scenariusze ministrów dla firmy PLL LOT. Wśród niech będzie projekt ustawy, który umożliwi prywatyzację, sprzedaż PLL LOT –  mówił Budzanowski. Dodał, że „ LOT musi przejść bardzo głęboką restrukturyzację”.

Modzelewska w Radiu Maryja przypomniała też zapowiedzi ministra skarbu o redukcji zatrudnienia, która miałaby wynieść nawet  30 procent.

To nie koniec problemów Polskich Linii Lotniczych. Wypłacając w grudniu pomoc finansową dla PLL LOT, Polska nie dopełniła obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej – oceniła Komisja Europejska.

W myśl unijnego prawa tzw. klauzula standstill, zakazuje krajowi członkowskiemu wypłacania zgłoszonej wcześniej pomocy publicznej, zanim nie zatwierdzi jej Komisja Europejska. Tymczasem 18 grudnia 2012 roku Komisja poinformowała, że otrzymała z Warszawy wniosek dotyczący udzielenia przez polski rząd pomocy publicznej dla PLL LOT. Dwa dni później, 20 grudnia 2012 roku, tuż po przesłaniu wniosku do KE Skarb Państwa przekazał LOT 400 mln zł pożyczki na ratowanie spółki.

„Ponieważ Polska wypłaciła już LOT-owi część pomocy, łamiąc obowiązek zachowania klauzuli standstill, Komisja Europejska nie jest już związana żadnym formalnym terminem. Mimo to Komisja stara się podjąć decyzję jak najszybciej po tym, gdy otrzyma wszystkie odpowiednie informacje od polskich władz” – napisał w oświadczeniu rzecznik KE ds. konkurencji Antoine Colombani. Sprawa dotyczy 400 mln zł, które w ramach pomocy dostał LOT od resortu skarbu.

IK

NaszDziennik.pl