logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Bezpieczeństwo żywnościowe

Poniedziałek, 6 marca 2023 (11:40)

Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć, inwestując w rolnictwo i modernizując sektor rolno-
-spożywczy – powiedział prezydent Andrzej Duda w stolicy Kataru, Ad-Dausze.

Polski przywódca wziął udział w Ad-Dausze w panelu na temat rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich w ramach
V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych. W swoim wystąpieniu podkreślał wagę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

– Bezpieczne dostawy zboża, wody pitnej, świeżych artykułów spożywczych, żywności i funkcjonowanie efektywne łańcuchów dostaw między Europą, Afryką
a Bliskim Wschodem jest obecnie utrudnione z uwagi na trwającą wojnę na Ukrainę – zaznaczył prezydent Duda.
– Ważne jest, aby wspierać najsłabiej rozwinięte kraje, jeżeli chodzi o rolnictwo po to, aby mogły zapewnić sobie bezpieczeństwo żywnościowe tak dalece, jak to jest możliwe – dodał.

Jak podkreślał, aby możliwe było wspieranie modernizacji obszarów dotyczących produkcji żywności, trzeba stosować nowoczesne technologie, w tym m.in. platformy cyfrowe dla rolników, co może przyczynić się do zwiększenia poziomu przychodu i zmniejszy zły wpływ syntetycznych nawozów na żywność. Takie rozwiązania, jak np. mapowanie satelitarne, zostały już wprowadzone w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że Polska jest świadoma, iż najsłabiej rozwinięte kraje nie będą w stanie poradzić sobie same, jeżeli chodzi o wspomniane wcześniej rozwiązania.

– Dlatego Polska jest aktywnie zaangażowana, żeby wspierać przedsiębiorczość w krajach najsłabiej rozwiniętych, zwiększając ich wydajność energetyczną,
ale robi też wszystko, co w jej mocy, aby polepszyć infrastrukturę wodną, ale też chronić ich bioróżnorodność
– wskazał. – Jesteśmy gotowi, aby poszerzyć ten pakiet wsparcia dla krajów najsłabiej rozwiniętych, aby podzielić się naszym doświadczeniem, jeżeli chodzi o sektor rolnictwa – dodał prezydent.

– Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć inwestując w rolnictwo i modernizując sektor rolno-
-spożywczy – zwrócił uwagę prezydent Duda.

JG, EKO, PAP

NaszDziennik.pl