logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Prezydent RP na Forum Polsko-Koreańskim

Czwartek, 14 września 2023 (11:52)

Aktualizacja: Środa, 20 marca 2024 (14:20)

Partnerstwo Polski i Republiki Korei jest strategiczne; to, co łączy nasze narody, to przywiązanie do wartości i zasad – powiedział prezydent Andrzej Duda na Forum Polsko-Koreańskim. Premier Republiki Korei Han Duck-soo wskazywał, że nasze kraje łączy silne partnerstwo, a współpraca „będzie katalizatorem ogromnej zmiany”.

Prezydent Andrzej Duda i premier Republiki Korei Han Duck-soo otworzyli w czwartek Forum Polsko-Koreańskie
w Krynicy-Zdroju, w którym udział biorą politycy
i przedstawiciele środowiska gospodarczego z obu państw. Wydarzenie zorganizowano w ramach Krynica Forum 2023.

Polski prezydent przypomniał, że Korea jest dla naszego kraju drugim partnerem handlowym i trzecim rynkiem eksportowym w Azji – według wstępnych danych za 2022 rok obroty handlowe pomiędzy obu państwami osiągnęły rekordową wartość 10 mld dolarów, rosnąc o 10 proc.
w porównaniu z rokiem poprzednim.

Republika Korei – zauważył prezydent Duda – jest pierwszym inwestorem azjatyckim w Polsce. Przytoczył dane mówiące, że na naszym rynku działa ponad 550 południowokoreańskich firm, w tym największe korporacje koreańskie, takie jak LG, Samsung, Hyundai; a wartość koreańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych
w Polsce na koniec 2021 roku wyniosła 4,5 mld dolarów.

„Inwestycje te charakteryzują się coraz wyższym stopniem zaawansowania technologicznego, co nas bardzo cieszy
i co jest naszą wielką ambicją – właśnie aby w Polsce takie inwestycje, które przynoszą nowe know-how, które są na wskroś nowoczesne, które oznaczają rozwój kreatywności, doskonalenie kompetencji, były lokowane i realizowane” – zaznaczył prezydent.

Według Andrzeja Dudy agresja rosyjska na Ukrainie,
w sąsiednim dla nas kraju, mogła wzbudzić obawy co do atrakcyjności Polski jako miejsca docelowego dla inwestycji zagranicznych. „Chciałbym zapewnić naszych koreańskich partnerów, że stabilne fundamenty polskiej gospodarki oraz nasze członkostwo w kluczowych organizacjach międzynarodowych i sojuszach obronnych zapewniają bezpieczne środowisko sprzyjające rozwojowi gospodarczemu” – podkreślił prezydent. „Jestem przekonany, że wspólnie możemy się zmierzyć z jednym
z najważniejszych wyzwań – powojenną odbudową Ukrainy” – dodał prezydent.

APW, PAP

NaszDziennik.pl