logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Obniżyć ceny żywności

Wtorek, 2 kwietnia 2024 (13:16)

Aktualizacja: Środa, 12 czerwca 2024 (14:39)

„Klub PiS ponownie składa w Sejmie projekt ustawy przywracający zerową stawkę VAT na żywność”
– poinformował przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jak podkreślił, celem projektu jest obniżenie
cen żywności i utrzymanie inflacji na niskim poziomie.

Z końcem marca wygasło rozporządzenie, na mocy którego produkty żywnościowe zostały objęte obniżoną, zerową stawką VAT. Tym samym od 1 kwietnia stawka VAT
na żywność wynosi znowu 5 proc. Ministerstwo Finansów informowało wcześniej, że nie zdecydowano się na przedłużenie obniżonej stawki ze względu na utrzymujący się trend spadkowy inflacji i spadek tempa wzrostu cen żywności.

Mariusz Błaszczak poinformował o projekcie ws. zerowego VAT na żywność podczas workowej konferencji prasowej. „Żeby zapobiec powrotowi do biedy, który funduje »koalicja 13 grudnia«, postanowiliśmy po raz kolejny złożyć w Sejmie projekt ustawy, który przywraca zerową stawkę VAT-u na żywność” – przekazał. Dodał, że ustawa ma zagwarantować zerową stawkę VAT na żywność do końca tego roku.

Jak zaznaczył, głównym celem projektu jest obniżenie
cen żywnośćci. „Kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość, dbaliśmy o ludzi. Dbaliśmy o to, żeby dochody gospodarstw domowych były z roku na rok wyższe. Teraz, kiedy rządzi »koalicja 13 grudnia«, sięga ona do kieszeni szczególnie niezamożnych Polaków, gdyż VAT na żywność oznacza właśnie wydrenowanie kieszeni tych, którzy przeznaczają znaczną część swoich dochodów na żywność, a nie są to ludzie zamożni” – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że PiS po raz pierwszy złożyło projekt przywracający zerową stawkę VAT na żywność jeszcze
w trakcie swoich rządów. „Sądziliśmy, że poprzez przyjęcie takiego projektu przez Sejm wzmocnimy obowiązywanie tego prawa” – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

Jak dodał, PiS liczyło na to, że obecny rząd „opamięta
się i doprowadzi do tego, że projekt zostanie zmieniony
w obowiązujące prawo. Niestety, tak się nie stało”
– podkreślił.

Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że projekt ws. VAT
na żywność ma utrzymać niską inflację, która spadła poniżej 2 proc.; wyniosła ona w marcu 1,9 proc., licząc rdr. „To niewątpliwie zasługa działań, które podjęło PiS,
kiedy rządziło, a także zasługa prezesa NBP [prof. Adama Glapińskiego]. Wiemy, że »koalicja 13 grudnia« dopuszcza się ataku na NBP, żeby w ten sposób wepchnąć Polskę do strefy euro, żeby pozbawić urzędu prof. Glapińskiego,
który jest przeciwny wprowadzeniu Polski do strefy euro”
– ocenił.

Podkreślił, że PiS będzie wnosiło o to, aby marszałek Szymon Hołownia zdecydował o rozpatrzeniu tego projektu na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

APW, PAP

NaszDziennik.pl