logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Potentaci na targach w Kielcach

Poniedziałek, 1 września 2014 (18:34)

Aktualizacja: Czwartek, 25 września 2014 (11:15)

W rozpoczętym dziś 22. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swoje produkty i technologie związane z obronnością prezentuje blisko 500 wystawców z 27 krajów świata. Wśród nich są także polskie hity zbrojeniowe.

Wśród wystawców, którzy od dzisiaj do czwartku będą prezentować swoje wyroby podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, jest aż 9 firm z Podkarpacia. Wśród nich jest firma Sikorsky, która prezentuje wyprodukowany w PZL Mielec śmigłowiec S-70i Black Hawk, który bierze udział w przetargu Ministerstwa Obrony Narodowej na zakup 70 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

Jak poinformował NaszDziennik.pl Witold Strzelecki z PZL Mielec, poza wystawą statyczną śmigłowca S-70i Black Hawk, w ramach stoiska wystawienniczego jutro odbędzie się prezentacja śmigłowca na misjach bojowych z udziałem byłych żołnierzy GROM oraz amerykańskiej załogi śmigłowca Black Hawk. Przewidziano też prezentację pt. „Śmigłowiec przyszłości – innowacyjne technologie firmy Sikorsky Aircraft Corporation”. 

Z kolei Huta Stalowa Wola w ramach Kieleckiego Salonu Obronnego po raz pierwszy prezentuje prototyp armatohaubicy 155 mm Kryl na podwoziu kołowym, która trafia do celu z odległości 40 km. To odpowiednik armatohaubicy Krab – o podwoziu gąsienicowym, który znajduje się już na wyposażeniu polskiej armii. W ramach projektu „Kryl” powstanie niezwykle skuteczny, mobilny sprzęt, którego podwozie powstaje w spółce Jelcz-Komponenty należącej do HSW. W efekcie za kilka lat na wyposażenie polskiej armii trafi armatohaubica o najwyższych, osiągalnych standardach, która znacząco usprawni warunki funkcjonowania polskiej artylerii.

Jak podkreśla Bartosz Kopyto, pełnomocnik zarządu HSW SA, firma pracuje także nad nowoczesnym systemem Kryla, który będzie służył do informatycznego wspomagania dowodzenia i kierowania ogniem na wszystkich szczeblach dowodzenia dywizjonów Wojsk Lądowych.

Z kolei Huta Stali Jakościowych ze Stalowej Woli prezentuje na targach cienkie blachy pancerne najnowszej generacji armstal 600. Nowy typ tych blach ma rewelacyjne, potwierdzone próbami poligonowymi właściwości ochrony balistycznej i nie ustępuje uznawanym za najlepsze na świecie blachom ze szwedzkiej stali armox, które wprawdzie doskonałe, są jednak grubsze, cięższe i – co istotne – droższe od tych produkowanych w Stalowej Woli.

Na MSPO w Kielcach swoje wyroby prezentują także inne podkarpackie firmy, m.in. WSK Rzeszów i Dezamet Nowa Dęba. Kielecki Salon Obronny gromadzi całą rzeszę największych producentów sprzętu wojskowego, które prezentują swój potencjał. Wśród nich są m.in. BAE Systems, Boeing, Israel Aerospace Industries oraz Saab.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl