logo
logo

Zdjęcie: DennisM2/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

3 tys. mieszkań na wynajem

Środa, 9 marca 2016 (12:10)

W drugiej połowie 2017 roku powstanie 3 tysiące tanich mieszkań na wynajem, budowanych w ramach programu społecznego budownictwa czynszowego.

Jak poinformował dyrektor departamentu budownictwa społecznego w BGK Dariusz Stachera, powstanie prawie 3 tysiące tanich mieszkań na wynajem. Wszystko to w ramach 1. edycji programu społecznego budownictwa czynszowego, do którego wnioski złożyło 45 inwestorów.

Mieszkania wybudowane w ramach tego programu przeznaczone są dla osób o umiarkowanych dochodach, których nie stać na kredyt hipoteczny ani na najem kompercyjny, a ich zbyt wysokie dochody uniemożliwiają przyznanie mieszkania komunalnego czy socjalnego.

– To nowy program rządowy budowy tanich mieszkań czynszowych, czyli mieszkań na wynajem o limitowanej ustawowo stawce czynszu – powiedział w rozmowie z PAP Stachera.

Pierwsze mieszkania, budowane w ramach programu społecznego budownictwa czynszowego, mogą zostać ukończone już w drugiej połowie 2017 roku. Obecnie inwestorzy czekają na weryfikację przez BGK wiarygodności kredytowej wszystkich wnioskodawców. Po analizie możliwe będzie przeprowadzenie pełnej analizy sytuacji ekonomiczno-finansowej zgłoszonych firm.

Mieszkania budowane będą zarówno w dużych miastach, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, jak i w średnich, liczących od 20 do 100 tysięcy mieszkańców.

Większość z wniosków złożyły towarzystwa budownictwa społecznego. Trzy wnioski złożyły spółki gminne niebędące TBS-ami, a jeden spółdzielnia. Najbardziej aktywne były województwa: zachodniopomorskie (20 proc. wniosków), śląskie (17 proc.), mazowieckie (16 proc.), dolnośląskie (12 proc.) oraz wielkopolskie (10 proc.).

 

NG, PAP

NaszDziennik.pl