logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Rekordowa liczba nowych mieszkań

Sobota, 22 kwietnia 2017 (13:46)

Aktualizacja: 22 kwietnia 2017 (18:10)

W ciągu ostatniego roku oddano do użytku ponad 80 tys. nowych mieszkań, o 17,2 proc. więcej niż w poprzednich 12 miesiącach – wynika z analizy Marcina Krasonia, eksperta Home Broker.

Deweloperzy oddali do użytkowania w ostatnim roku 80 tys. 97 lokali (kwiecień 2016 – marzec 2017).

– W tym samym okresie uzyskali 118 tys. 484 pozwolenia na budowę kolejnych – powiedział Krasoń.

Analityk przypomina, że to „jest wartość najwyższa od wiosny 2008 roku, kiedy to pozwoleń było 119,5 tys., czyli zaledwie o tysiąc sztuk więcej”. Dodaje, że w porównaniu rok do roku pozwoleń wydano ponad 20 proc. więcej.

W ostatnim roku działający na polskim rynku deweloperzy rozpoczęli budowę 92,2 tys. mieszkań.

– Biorąc pod uwagę 12-miesięczne okresy (takie podejście pozwala zminimalizować wpływ sezonowości na statystykę) jest to wartość najwyższa w historii – zaznacza analityk Home Broker. 

Krasoń uważa, że rok 2017 może być równie dobry jak poprzedni.

– W samym tylko marcu tego roku deweloperzy rozpoczęli 9 tys. 314 nowych budów, oddali do użytkowania 6 tys. 621 lokali i uzyskali 11 tys. 940 pozwoleń na budowę kolejnych – przytacza w analizie opracowanej na podstawie danych GUS.

Jego zdaniem, zagrożeniem dla liczby budowanych mieszkań może być wzrost rekordowo niskich stóp procentowych.

– W Warszawie 60-70 proc. nowych mieszkań jest kupowanych za gotówkę. Jeżeli oprocentowanie w bankach wzrośnie, ludzie zostawią pieniądze na lokatach i ruch na rynku nieruchomości ustabilizuje się – powiedział.

Krasoń dodał, że program „Mieszkanie+” nie spowoduje dużych zmian na rynku nowych mieszkań deweloperskich.

– Ludzi, do których skierowany jest program „Mieszkanie+”, w większości nie stać na zakup mieszkania za gotówkę – wyjaśnił ekspert.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), którego jedną ze składowych jest program „Mieszkanie+”, rząd przyjął 27 września 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Zgodnie z programem „Mieszkanie+”, powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Zgodnie z założeniami programu „Mieszkanie+”, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych.

 

RP, PAP

NaszDziennik.pl