logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Walka o rozwój rolnictwa

Wtorek, 3 lutego 2015 (11:05)

Rolnicy z NSZZ RI „Solidarność” rozpoczęli protest przeciwko polityce rządu, który nie wspiera tego ważnego sektora polskiej gospodarki. W całej Polsce będą blokowane drogi, a przed urzędami wojewódzkimi odbędą się manifestacje, które mają na celu zwrócenie uwagi na problemy rolników.

W poszczególnych województwach odbędą się dzisiaj protesty rolnicze w związku z dramatyczną sytuacją w rolnictwie i na poszczególnych rynkach rolnych. W szczególności dotyczy ona rynku wieprzowiny, mleka i zbóż. Rolnicy zwracają również uwagę na brak odpowiednich działań rządu w kwestii poprawy sytuacji w rolnictwie.

Związkowcy zastrzegają, że jeśli rząd nie podejmie skutecznych działań, rolnicy podejmą protest na szczeblu ogólnokrajowym, łącznie z blokadą Warszawy.

– O godz. 12.00 planujemy przejechać przez Warszawę i złożyć petycję na ręce starosty, która jest skierowana do  premier Ewy Kopacz. Następnie udamy się pod siedzibę Agencji Nieruchomości Rolnych, gdzie będziemy mieć naszą bazę. Protest ma trwać sześć dni i codziennie planujemy wyjeżdżać na miasto – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Edward Kosmal, szef zachodniopomorskiej „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

Protestujący domagają się między innymi moratorium na sprzedaż ziemi dla przedsiębiorców z obcym kapitałem. – Jak najszybciej należy wprowadzić ustawę chroniącą polską ziemię przed jej wykupem przez obcy kapitał po 2016 r. Kolejnym naszym postulatem jest zapewnienie rolnikom możliwości sprzedaży bezpośredniej. Żądamy również zakazu uprawy GMO i obrotu nasionami roślin genetycznie modyfikowanych, a także większego zwrotu podatku akcyzowego z paliwa rolniczego – mówi Edward Kosmal.

Szef zachodniopomorskiej „Solidarności” RI zwraca uwagę na to, że załamanie rynku – spowodowane m.in. rosyjskimi sankcjami – doprowadziło rolników do niemalże krytycznej sytuacji ekonomicznej. – Chcemy, aby rząd skierował wsparcie również dla hodowców trzody – dodał przedstawiciel rolniczej „Solidarności”.

Magdalena Pachorek

Aktualizacja 3 marca 2015 (10:57)

NaszDziennik.pl