logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Toksyczny lobbing

Sobota, 12 marca 2016 (01:21)

To lobby dużych dzierżawców nakręca kampanię przeciwko ustawie o zakazie sprzedaży przez pięć lat państwowej ziemi – twierdzą rolnicy

Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ustawy. Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski, który reprezentował rząd podczas pierwszego czytania ustawy, podkreślił, że jednym z najważniejszych celów zmian w prawie jest ochrona polskiej ziemi przed jej spekulacyjnym wykupem. – W tym celu sprzedaż państwowej ziemi zostanie wstrzymana na okres pięciu lat – wyjaśnił Babalski.

Opozycja przypuściła atak na projekt, strasząc, jakoby rząd chciał ograniczyć rolnikom prawo własności ziemi czy też możliwość jej swobodnego przekazywania w ramach dziedziczenia.

– Z pewnością jest to zamach na własność rolników – stwierdziła poseł Dorota Niedziela (PO). Wtórował jej szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. – Chcecie odebrać prawo do samostanowienia polskim rolnikom – zarzucał posłom PiS lider ludowców. Padały też oskarżenia, że państwo chce znacjonalizować prywatne grunty przez danie Agencji Nieruchomości Rolnych prawa pierwokupu ziemi sprzedawanej przez rolników.

Zdaniem przedstawicieli organizacji rolniczych, które popierają wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi, zarówno politycy, jak i media ulegają lobby dzierżawców, zwłaszcza tych dużych, którzy liczyli, że odkupią od państwa grunty, a potem je z zyskiem sprzedadzą.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik