logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Sezonowi potrzebni w rolnictwie

Wtorek, 7 lutego 2017 (02:17)

Rolnicza „Solidarność” proponuje wprowadzenie poprawek do projektu ustawy o promocji zatrudnienia. Uwagi związku dotyczą kwestii zatrudniania pracowników sezonowych z zagranicy.

 

W Polsce co roku rolnicy zatrudniają dziesiątki tysięcy pracowników sezonowych, przede wszystkim z Ukrainy, ale także z innych państw dawnego ZSRS. Zatrudniają ich w większości sadownicy i ogrodnicy, bo uprawa owoców i warzyw jest bardzo pracochłonna.

Dzieje się tak od wielu lat, gdyż niewielu jest Polaków chętnych do pracy na roli z powodu mało atrakcyjnych wynagrodzeń. Nie zniechęcają one jednak pracowników ze Wschodu i dlatego chętnie podejmują się oni takiej pracy.

Rolnik, żeby zatrudnić obcokrajowca, musi na to uzyskać zgodę służb zatrudnienia, zarejestrować takiego pracownika i podpisać z nim umowę. Teraz jednak państwo polskie musi wprowadzić dodatkowe regulacje, które wynikają z unijnej dyrektywy dotyczącej pracy sezonowej. Przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” zapoznali się z projektem nowych rozwiązań podczas spotkania w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i mają do nich szereg uwag.

 


Prześlij związkowi swoje stanowisko na temat ustawy – www.solidarnosc.org.pl

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik