logo
logo

ROLNICTWO

Zdjęcie: Mateusz Matuszak/ Nasz Dziennik

Ile płacić za buraki?

Poniedziałek, 27 lutego 2017 (01:28)

Krajowa Spółka Cukrowa podpisała z rolnikami najkorzystniejsze umowy kontraktacyjne na dostawy buraków. Ale ryzykuje pogorszeniem swojej pozycji na rynku

W sezonie 2017/2018 KSC gwarantuje rolnikom, że za każdą tonę buraków zapłaci równowartość 26,29 euro, czyli tyle, ile wynosiła w ostatniej kampanii unijna cena gwarantowana na buraki. Mniej korzystne są warunki zaproponowane przez pozostałych producentów cukru, czyli trzy niemieckie spółki. W Pfeifer & Langen cena minimalna za tonę to ponad 25 euro, w Nordzucker zaś 22,60 euro. Natomiast żadnej ceny gwarantowanej nie ma w spółce Suedzucker.

Rafał Strachota, dyrektor biura zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, wyjaśnia, że w Suedzucker cena buraków ma być powiązana z ceną cukru, co jest niekorzystne dla rolnika, gdyż w ogólnym rozrachunku udział plantatorów w tej cenie jest mniejszy, niż miało to miejsce do tej pory.

Ponadto plantatorzy we wszystkich spółkach będą też otrzymywać premie i dodatki cenowe, np. za opóźniony zbiór i przechowywanie buraków na pryzmach czy też za wcześniejsze wykopki. Odrębne rozliczenia dotyczą kosztów transportu i odbioru wysłodek, ale tutaj warunki zaproponowane przez cukrownie są podobne i w rezultacie oferta dla rolników jest najlepsza ze strony „Polskiego Cukru”.

Jednak KSC odbiera surowiec tylko od 15 tys. plantatorów, a 20 tys. rolników musi współpracować z trzema niemieckimi koncernami. I nie mają wyjścia, bo Krajowa Spółka Cukrowa nie jest w stanie teraz zwiększyć znacząco skupu buraków i produkcji cukru.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik