logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Preferencje dla rolników

Piątek, 14 kwietnia 2017 (19:03)

Prawie 700 mln zł preferencyjnych kredytów udzielą banki rolnikom do końca czerwca.

 

Wynika to z planu finansowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR przekazała bankom ponad 5,3 mln zł na dopłaty do nowych kredytów inwestycyjnych oraz ponad 7 mln zł na spłatę zobowiązań już zaciągniętych przez rolników. Dzięki temu banki będą mogły udzielić rolnikom jeszcze w tym półroczu 698 mln zł kredytów preferencyjnych. Ich działanie polega na tym, że gospodarze spłacają pożyczony kapitał i część odsetek, drugą część spłaca za nich ARiMR.

Kredyty te udzielane są rolnikom przede wszystkim na cele inwestycyjne w rolnictwie i rybactwie śródlądowym, na zakup użytków rolnych i na inwestycje w przetwórstwie czy też na zakup akcji lub udziałów w podmiotach gospodarczych działających w sektorze rolnictwa i rybactwa śródlądowego.

Po pieniądze z tej puli rolnicy mogą się zgłaszać do siedmiu banków: BGŻ BNP Paribas, BPS, SGB Banku, Banku Zachodniego WBK, Pekao, Krakowskiego Banku Spółdzielczego i Banku Ochrony Środowiska.

Ponadto rolnicy mogą też wziąć tani kredyt na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych z linii ZC – to kredyt udzielany na sfinansowanie takich zobowiązań, podjętych w związku z prowadzeniem produkcji mleka, świń lub owoców i warzyw. Limity dopłat wynoszą tu 7,2 mln zł, co pozwoli na udzielenie kredytów w łącznej wysokości 375 mln zł. Pożyczki będą udzielane do 30 kwietnia br. przez trzy banki – BGŻ BNP Paribas, BPS i SGB Bank.

Krzysztof Losz

NaszDziennik.pl