logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Korzystniejsze ubezpieczenia upraw

Piątek, 21 kwietnia 2017 (03:19)

Ministerstwo rolnictwa uspokaja rolników, że mogą zawierać umowy ubezpieczenia upraw od skutków przymrozków wiosennych. Generalnie warunki wykupu polis znacznie się dla rolników poprawiły.

 

Resort informuje, że nic się nie zmieniło w zakresie przedmiotowym ubezpieczeń upraw rolnych i można kupować polisy od ryzyka wystąpienia wiosennych przymrozków. Te obawy części rolników były związane z ostatnimi potężnymi opadami śniegu, zwłaszcza na południu Polski, które wraz z przymrozkami uszkodziły część upraw.

Natomiast zmiany, jakie weszły w życie, będą korzystniejsze dla rolników. Przede wszystkim dlatego, że nowelizacja ustawy wprowadziła korzystniejsze warunki dostępu do 65 proc. dopłaty z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia.

Ministerstwo informuje, że w grudniu 2016 roku minister podpisał porozumienia z pięcioma zakładami ubezpieczeń: Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, Concordią PTUW, Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych i InterRisk TU Vienna Insurance Group, które sprzedają rolnikom polisy.

„Wiosenną sprzedaż dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych na nowych warunkach, korzystniejszych dla producentów rolnych, w szczególności dla właścicieli sadów, rozpoczęło od 10 kwietnia br. Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Pozostałe zakłady ubezpieczeń rozpoczęły sprzedaż polis ubezpieczenia od 15 kwietnia br.” – informuje ministerstwo rolnictwa.

Resort informuje, że w tamtym roku umowy ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych od ryzyka przymrozków wiosennych wykupiło tylko 0,35 proc. producentów owoców, co stanowiło około 1,6 proc. wszystkich umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka przymrozków wiosennych zawartych w tamtym roku.

Rolnicy twierdzą jednak, że często się zdarza, że wysokość składki jest zbyt duża lub wprowadzone są do polis takie zastrzeżenia, które powodują, iż ich zakup również jest mało opłacalny.

Krzysztof Losz

NaszDziennik.pl