logo
logo

Zdjęcie: Fritzs/ Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Niemiecki monopol niszczy polskich rolników

Poniedziałek, 8 maja 2017 (05:28)

Podkarpaccy rolnicy są w bardzo trudnej sytuacji po tym, jak spółka Südzucker Polska wzmocniła zależność pomiędzy ceną cukru a ceną skupu. Takie monopolistyczne działanie – w świetle unijnego prawa – czyni uprawy buraków cukrowych nieopłacalnymi.

Do Komisji Europejskiej z interpelacją dotyczącą działalności spółki Südzucker Polska wobec podkarpackich plantatorów buraków cukrowych wystąpił europoseł Tomasz Poręba (PiS).

– Rolnicy oczekują od producenta cukru zagwarantowania ceny minimalnej skupu. Nie zgadzają się też na niekorzystne zapisy, w tym dotyczące zmiany parametrów zawartości cukru w korzeniach, czy brak w umowie dostawy jednoznacznego określenia miejsca odbioru buraków – podkreśla w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Poręba.

W interpelacji europoseł PiS wskazuje, że podkarpaccy rolnicy nie mają możliwości zakontraktowania buraków u innych producentów cukru, gdyż spółka Südzucker posiada w tym regionie pięć cukrowni. Tym samym są poddani dyktatowi koncernu, który działa i stosuje praktyki monopolistyczne. O ile zdaniem Tomasza Poręby spółka Südzucker dyskryminuje polskich plantatorów, o tyle tego typu praktyk nie stosuje wobec plantatorów z Niemiec, Francji czy Belgii. W przeciwieństwie do polskich rolników niemieccy plantatorzy są bowiem udziałowcami spółki i otrzymują dywidendę.

Poseł chce uzyskać odpowiedź na pytania, czy „polityka prowadzona przez Südzucker Polska SA związana z produkcją cukru na terenie południowej Polski jest zgodna z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami i w jaki sposób KE zapatruje się na różne standardy stosowane przez tę spółkę cukrową wobec rolników z Polski oraz Niemiec, Belgii czy Francji”.

– Czy KE podejmie działania sprawdzające, czy Südzucker Polska SA nie narusza regulacji UE w zakresie wspólnej polityki rolnej UE? – pyta europoseł PiS.

Kilka tygodni temu europoseł Tomasz Poręba i poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz interweniowali w tej samej sprawie u ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Zaapelowali o wsparcie rodzimych rolników i podjęcie niezbędnych działań mających na celu zmianę treści Regionalnego Porozumienia Branżowego oraz warunków umowy kontraktacyjnej na rok 2017/2018. Bez tego polski rynek produkcji buraków cukrowych może się załamać.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl