logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Mróz niszczy uprawy

Czwartek, 11 maja 2017 (02:26)

Kwietniowe i majowe przymrozki spowodowały ogromne straty w rolnictwie. Stracą też konsumenci, bo na rynku zabraknie krajowych owoców i warzyw.

 

Dane, jakie napływają z całego kraju, są alarmujące. Mróz i opady śniegu, jakie miały miejsce w kwietniu i maju, zniszczyły wiele upraw. Wymarzły kwiaty na drzewach i krzewach owocowych, o dużych stratach informują plantatorzy truskawek i warzyw. Ale ucierpiały również pola obsiane zbożem, rzepakiem, burakami cukrowymi. Według danych resortu rolnictwa na dzień 4 maja, szkody wstąpiły na obszarze ponad 8,3 tys. ha w 2,4 tys. gospodarstw. Ale to tylko dane częściowe, ponadto nie obejmują jeszcze strat powstałych w ostatnich dniach, a te były znacznie większe.

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, mówi, że wielu rolników informuje o ogromnych stratach w sadach, w których wymarzły kwiaty. Najgorzej jest w przypadku delikatniejszych gatunków, takich jak czereśnie czy morele.

– Wielu sadowników obawia się, że w tym roku nic nie zbierze – mówi prezes Maliszewski.

Musimy się liczyć nie tylko z tym, że krajowe warzywa gruntowe i truskawki czy porzeczki pojawią się na rynku później, ale też i z tym, że będzie ich o wiele mniej. 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik