logo
logo

ROLNICTWO

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Unijna wieś wymiera

Środa, 9 sierpnia 2017 (01:53)

W Unii Europejskiej codziennie znika tysiąc gospodarstw rolnych. Ten proces poważnie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europy

Dramatyczne dane przynosi raport z kontroli sektora rolnego przez Europejski Trybunał Obrachunkowy. Jego wyniki przybliża na łamach „Naszego Dziennika” Janusz Wojciechowski, przedstawiciel Polski w ETO.

Trybunał ma podstawy, aby bić na alarm, gdyż tylko w latach 2005-2013 w Unii zniknęły prawie 4 mln gospodarstw rolnych – ich liczba spadła z 14,5 mln do 10,7 mln. Ten proces nie został zahamowany i nie wiemy, ile będzie w UE gospodarstw za 10, 20 czy 30 lat.

Janusz Wojciechowski uważa, że UE powinna zmienić podejście do rolnictwa. Zamiast programów kilkuletnich należy wprowadzić wieloletnie działania zmierzające do wzmocnienia europejskiego rolnictwa. Problem jest palący. Europejska wieś się starzeje, a wręcz wymiera. – Co trzeci rolnik w Europie ma więcej niż 65 lat, są to zazwyczaj gospodarstwa bez następcy, bez przyszłości, które znikną lada moment. W Portugalii ponad połowa rolników jest w wieku powyżej 65 lat, w Hiszpanii ponad 40 procent – ostrzega Wojciechowski. Jak zaznacza, zasadniczo w większości krajów Unii sytuacja jest zła, gdyż brakuje młodych rolników. Dzieje się tak, mimo że Bruksela wydaje na wsparcie rolnictwa ponad 45 mld euro rocznie. Część tych pieniędzy jest kierowana do młodych rolników, ale to nie zachęca ich do uprawiania ziemi.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik