logo
logo

ROLNICTWO

Zdjęcie: M.Matuszak/ Nasz Dziennik

Odstrzał przez cały rok

Środa, 30 sierpnia 2017 (02:47)

Apele rolników przyniosły skutek: minister środowiska wydał zgodę na całoroczny odstrzał dzików. Ma to ograniczyć występowanie wśród tych zwierząt afrykańskiego pomoru świń (ASF).

 

Minister Jan Szyszko nie ma wątpliwości, że zahamowanie rozprzestrzeniania się ASF jest możliwe dzięki zmniejszeniu zagęszczenia dzików. A tego nie da się osiągnąć bez zwiększenia odstrzału tych zwierząt. Wtedy bowiem zmniejszy się możliwość przenoszenia zarazków pomoru na trzodę chlewną i tym samym pojawi się szansa wygaszenia tej groźnej choroby, która w skrajnym przypadku, gdyby ogarnęła centrum i zachód kraju, zagroziłaby hodowli świń.

W tym roku obserwowany jest zaś znaczący wzrost przypadków wystąpienia ASF u dzików: w pierwszym półroczu zarejestrowano 210 ognisk choroby, dla porównania w 2014 r. było ich jedynie 30. Ponadto notuje się coraz więcej przypadków pomoru świń w gospodarstwach rolnych na Podlasiu, Lubelszczyźnie i we wschodniej części Mazowsza. Zwiększenie odstrzału ma ten proces zastopować.

– Nareszcie, odstrzał dzików już wcześniej powinien zostać zwiększony – mówi Paweł Ćwieląg, rolnik z Podlasia. – Nasze związki od dawna domagały się rozrzedzenia populacji tych zwierząt, bo to one są nosicielem i roznosicielem zarazków afrykańskiego pomoru świń – dodaje.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik