logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Ziemniaki z oznaczeniem kraju pochodzenia

Poniedziałek, 7 maja 2018 (21:45)

Ziemniaki będą miały oznaczenie kraju pochodzenia. Ministerstwo rolnictwa, w odpowiedzi na postulaty producentów ziemniaków i innych warzyw, podjęło prace legislacyjne nad zmianą przepisów w tej sprawie – poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Zmiany te będą dotyczyły oznaczenia kraju pochodzenia ziemniaków na wszystkich etapach handlu; podwyższenia i ujednolicenia kar za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej owoców i warzyw, w szczególności dotyczącej znakowania państwa pochodzenia. Projekt rozporządzenia w tym zakresie jest już przygotowany – poinformował minister na konferencji.

Resort rolnictwa zamierza ponadto wprowadzić do przepisów definicję „młody ziemniak”, ponieważ obecnie przywożone z zagranicy ziemniaki dojrzałe są opisane w punktach sprzedaży jako ziemniaki młode. Używanie takiej nazwy wprowadza w błąd konsumenta, gdyż kupując je, uznaje te ziemniaki za produkt o wyjątkowych walorach smakowych. Powoduje to zmniejszenie zapotrzebowania na młode ziemniaki, a tym samym pogorszenie warunków gospodarowania polskich producentów.

Wspierana będzie w dalszym ciągu polska hodowla nasienna. W ramach priorytetów resortu rolnictwa na lata 2018-2019 powstał Program wsparcia hodowli roślin w Polsce. Jego celem jest utrzymanie znaczenia na krajowym rynku nasiennym odmian hodowanych w Polsce. Z drugiej strony resort będzie wnioskował o zwiększenie stawek dopłat do sadzeniaków ziemniaka już na jesieni tego roku.

W 2017 r. nastąpił wzrost stawek w stosunku do dwóch lat poprzednich i stawka dla sadzeniaków wyniosła 462,25 zł/ha (w 2016 r. – 347,00 zł/ha).

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w tym roku ceny płacone producentom ziemniaków są niższe niż w ubiegłym. W końcu kwietnia w spółdzielniach ogrodniczych kilogram ziemniaków kosztował przeciętnie 0,41 zł (w 2017 – 0,60 zł).

Na 9 maja br. rolnicy z Unii Warzywno-Ziemniaczanej zapowiedzieli przeprowadzenie strajków w kilku miejscowościach w Polsce. Jak czytamy w informacji przekazanej PAP, rolnicy skarżą się na brak możliwości sprzedawania polskich produktów na jakimkolwiek rynku. Jak przekonują, zamknięty jest dla nich zarówno rynek krajowy, jak i zagraniczny, a polskie sklepy zaopatrywane są produktami głównie zagranicznymi (ziemniaki, marchew, kapusta, seler, buraki, pomidory, ogórki oraz wiele innych). Rolnicy podnoszą też problem przepakowywania zagranicznych produktów w polskie opakowania, co – ich zdaniem – jest procederem na ogromną skalę.

RP, PAP

NaszDziennik.pl